Ancient Audio Lektor Joy. Nowy odtwarzacz Compact Disc

Już niedługo, podczas wystawy Audio Video Show 2023, można będzie zobaczyć posłuchać nowego odtwarzacza CD krakowskiej firmy Ancient Audio.

Jak pisze producent, „niezależnie od tego, czy były to urządzenia średniej klasy, czy high-end, Lektory dawały radość dla uszu i oczu”, stąd jego nazwa: Lektor Joy. Jego koncepcja wywodzi się od Lektora Air, najbardziej udanego poprzedniego modelu, który pracował przez wiele lat w redakcji „High Fidelity”. Aczkolwiek, cały projekt jest, jak czytamy, „wykonany od zera, wykorzystując nowe technologie”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Choć to nominalnie odtwarzacz CD, wszystko pomieszczono w jednej obudowie, jest to właściwie centrum systemu audio. Jest to zarówno odtwarzacz CD, jak też przedwzmacniacz, przetwornik C/A i Cyfrowy Procesor Głośnikowy.

Mechanikę zaczerpnięto od transportu CD Lektor TRANSPORT, test w „High Fidelity” → TUTAJ. Jest to napęd CD-Pro8 austriackiej firmy Stream Unlimited Optical Storage, zaś do taktowania wszystkich funkcji transportu wykorzystano precyzyjny zegar Tent Labs. Poprzednia generacja Lektorów wykorzystywała 24-bitowe przetworniki Crystal Semiconductor. Joy wykorzystuje najlepsze, 32-bitowe przetworniki ESS Technology. Pracują one w trybie dual mono, po jednym na  kanał. Przetworniki mają 7 różnych filtrów, które można wybierać również z pilota, dobierając je do odtwarzanej właśnie płyty.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Dodatkowo, w urządzeniu może być zainstalowany Cyfrowy Procesor Głośnikowy, mający korygować wady głośników i słuchawek. Na tylnej ściance umieszczono przełącznik pozwalający na wybór jednego spośród 16 programów. Lektor Joy posiada również wejścia analogowe, cyfrowe S/P DIF, cyfrowe USB 2.0/1.0. Jest to więc CD, przedwzmacniacz, DAC i procesor w jednej obudowie. Producent pisze:

Analogowy stopień , pomiędzy przetwornikiem a wyjściami jest niedocenianym elementem. Tymczasem, kształtuje on brzmienie odtwarzacza w olbrzymim stopniu . Oparty o lamy elektronowe, był jednym ze składników sukcesów Lektorów.

Nowy Lektor wykorzystuje dyskretne tranzystory MOSFET, zamiast rosyjskiej lampy 6H30. Układ ten był rozwijany przez 15 lat, testując różne topologie i elementy. Finalny projekt przypomina lampowe rozwiązania, ponieważ tranzystor FET jest również sterowany napięciem, podobnie jak triody, jednakże z większym wzmocnieniem, oraz prądem wyjściowym. Jak pisze producent, nowy układ „daje bardziej gładki i dynamiczny dźwięk, w porównaniu z lampowym”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wzmacniacz wyjściowy ma dwa ustawienia, aby łatwiej dopasować odtwarzacz do wzmacniacza. Podobnie jak w lampowych Lektorach, na wyjściu pracują słynne olejowe kondensatory V-Cap ODAM.

Energię dostarczają dwa toroidalne transformatory, wraz z bankiem kondensatorów o dużej pojemności i bardzo małej rezystancji. Cały zasilacz jest liniowy, dostarczając „stabilne napięcie i wysoki prąd w impulsie”. Jeden transformator zasila transport CD, drugi sekcję audio. Całość chroni obudowa wykonana z jednego bloku aluminium

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cechy szczególne

– napęd CD-Pro 8, wyonany z metalu i włókna węglowego
– precyzyjny zegar Tent Labs, synchronizujący pracę całego urządzenia
– oryginalne oprogramowanie sterujące odczytem płyty CD
– 2 x 32 bit, monofoniczne przetworniki , SABRE ESS Technology
– 7 filtrów przetwornika
– Cyfrowy Procesor Głośnikowy, do korekcji głośników lub słuchawek
– tranzystorowy stopień analogowy o lampowym rodowodzie
– w pełni symetryczna topologia
– 100 dB zakresu regulacji głośności
– przełączane wzmocnienie
– wyjściowe kondensatory olejowe V-Cap , ODAM
– kable audio z czystego srebra
– wyjscia RCA, napięcie wyjściowe do 15 Vpp
– wyjscia XLR, napięcie wyjściowe do 30 Vpp
– wjście cyfrowe RCA, S/PDIF, 700 mVpp, 75 Ohm
– wejście cyfrowe S/PDIF RCA , 32 – 216 kHz, 16-24 bity PCM
– wejście cyfrowe USB 2.0/1.0
– wejście analogowe RCA, 2 Vpp
– dwa toroidalne transformatory zasilające o niskich wibracjach
– solidna obudowa z jednego anodyzowanego bloku aluminium
– wymiary: 350 x 70 x 360 mm
– waga: 12 kg

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cena: 60 000 zł

ANCIENT.com.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne