Odtwarzacz plików firmy Nagra ⸜ premiera na wystawie High End 2024 w Monachium

Audio Technology Switzerland dodaje do oferty pierwszy w swojej historii odtwarzacz plików, model Streamer.

30 lat po szpulowym magnetofonie cyfrowym Nagra D, pierwszym rejestratorze cyfrowym wysokiej rozdzielczości, i prawie 20 lat po referencyjnym odtwarzaczu CD (Nagra CDC), Nagra wprowadza na rynek odtwarzacz plików. W kompaktowym formacie, ale – jak czytamy – pełen funkcji, może odtwarzać wszystkie obecne formaty wysokiej rozdzielczości.

» REPORTAŻ: NAGRA ※ Historia pewnej pasji, czytaj → TUTAJ

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Nagra Streamer (po lewej) i Nagra VII (po prawej)

Na początku lat 90. Nagra wprowadziła na rynek pierwszy na świecie 24-bitowy cyfrowy rejestrator zdolny do próbkowania z częstotliwością 96 kHz, nazwano go po prostu Nagra D. Czytamy:

Ten poziom jakości dźwięku był wówczas absolutnie najwyższą dostępną rozdzielczością i znacznie wyprzedzał swoje czasy, ponieważ konwertery A/D i D/A nie były w stanie osiągnąć takiej rozdzielczości. Był on szeroko stosowany w profesjonalnym przemyśle muzycznym i filmowym.

Producent pisze również:

Nagra to przede wszystkim muzyka. Streamer Nagra to brakujące ogniwo między nowoczesnymi źródłami muzyki a Twoim systemem audio. Poszerza twoją przyjemność słuchania praktycznie na cały wszechświat nagranej muzyki poprzez strumieniowanie i odtwarzanie plików wysokiej rozdzielczości. Sądzimy, że przekonasz się, że warto było czekać.  

Obecnie dźwięk w wysokiej rozdzielczości jest powszechnie dostępny i może być nawet przesyłany strumieniowo z internetu. Nagra oferuje kilka, wysokiej klasy, twardodyskowych rejestratorów cyfrowych dla rynku pro, było więc nieuniknione, że w ofercie tego producenta znajdzie się także odtwarzacz plików. Tak, jak linia produktów Nagra Classic wywodzi się z modelu Nagra V, a linia produktów HD z modelu Nagra VI, tak Streamer ma być komplementarny z obudową jej najlepszego rejestratora cyfrowego, modelu Nagra VII. 

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Obudowa Streamera jest kompaktowa, a jednocześnie masywna – precyzyjnie obrobiona na maszynach CNC z litego kęsa aluminium. Jak informuje producent, jest wytrzymała i sztywna. I dalej:

Została zaprojektowana tak, aby była tak duża, jak to konieczne, ale nie większa. W rezultacie można ją umieścić na gęsto wypełnionych sprzętem stolikach, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Wymiary Streamera pozwalają na zainstalowanie go w pobliżu sprzętu IT i podłączenie do przetwornika cyfrowo-analogowego za pomocą długiego kabla optycznego.

Streamer posiada następujące funkcje:

  • Tidal connect – można streamować bezpośrednio z aplikacji Tidal
  • Spotify connect – można streamować bezpośrednio z aplikacji Spotify
  • QOBUZ poprzez aplikację sterującą mConnect (darmową i dostępną dla tabletów i telefonów Apple i Android)
  • vTuner (dostęp do tysięcy stacji radiowych)
  • Roon ready (w toku, jeszcze niedostępne)
  • Airplay 2 (dla urządzeń Apple)
  • UPnP/dlna dla plików lokalnych

Możemy także odtwarzać pliki bezpośrednio z pendrajwów USB lub dysku twardego USB. Streamer łączy się z siecią za pomocą kabla RJ45. Jeśli chodzi o wyjścia, Streamer wyposażony jest w wyjście N-Link dla przetworników cyfrowo-analogowych Nagra (wykorzystujące światłowód ST), a także złącze S/PDIF dla innych przetworników cyfrowo-analogowych.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Streamer jest wyposażony we własny zewnętrzny zasilacz. Można jeszcze bardziej poprawić jego jakość dźwięku, używając zasilacza Nagra ACPS, MPS lub Classic PSU 12 V. Wymiary = 185 x 166 x 41 mm, waga = 1,9 kg.

Cena: 4950 USD

 www.NAGRAAUDIO.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne