Audioteka otworzyła własne studio nagrań

Na początku czerwca Audioteka, pionier branży audiobooków w Polsce, otworzyła drzwi nowego studia nagraniowego.

Jak czytamy w materiałach prasowych, „wyposażone w zaawansowane rozwiązania techniczne i obsługiwane przez profesjonalny zespół realizatorski studio będzie produkować materiały audio na najwyższym światowym poziomie, jaki do tej pory znać mogliśmy z produkcji zachodnich gigantów streamingowych”. Na najbliższe dni zaplanowano już pierwsze sesje nagraniowe, a wśród osób, które będą miały okazję sprawdzić możliwości nowo otwartego studia, znajdują się m.in. Krystyna Czubówna, Jarosław Łukomski i Andrzej Hausner.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Audioteka powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Oferuje audiobooki, podcasty, superprodukcje i audioseriale. Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz naprawdę interesującą oprawą muzyczną. Redaktor naczelny HIGH FIDELITY jest częstym gościem na jej stronach, głównie w poszukiwaniu superprodukcji.

Bartosz Sroczyński, kierownik studia Audioteki, mówi:

Słuchacze darzą Audiotekę dużym zaufaniem, dlatego planując studio i tworząc jakościowe ramy realizacji i postprodukcji, koncentrowaliśmy się przede wszystkim na ich oczekiwaniach, komforcie i przyjemności słuchania. Wyobrażaliśmy sobie cały proces powstawania materiałów, począwszy od studiów, w których pracować będą lektorzy i aktorzy, przez konkretne przetworniki i sprzęt, a skończywszy na uznanych w branży audio, profesjonalnych narzędziach cyfrowych do obróbki i edycji dźwięku. Istotne było też stworzenie odpowiednich procedur jakościowych, które, mamy nadzieję, wkrótce staną się standardem na polskim i europejskim rynku.

Studio zaczyna pracę od nagrywania audiobooków i podcastów, zaś kolejnym krokiem ma być, jak pisze Audioteka, „ewolucja w kierunku słuchowisk oraz wysokobudżetowych superprodukcji”. Nagrania są realizowane w czterech studiach lektorskich, wyprodukowanych na zamówienie przez hiszpańską firmę Studiobricks. Każde z nich ma się charakteryzować „bardzo dobrą izolacją i doskonałym brzmieniem”. Przestrzenie wyposażone są w mikrofony Audio-Technica AT4047. Na uwagę zasługują również rzadko spotykane w studiach dźwiękowych duże czytniki z ekranami E-Ink, które – podobnie jak kartka papieru – są neutralne dla wzroku, a także bardzo responsywne – podobnie jak dotykowy ekran tabletu.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Trzy z czterech kabin lektorskich są podłączone do jednego stanowiska realizatorskiego – dzięki takiej konfiguracji aktorzy podczas nagrań słuchowisk mogą wchodzić w bezpośrednie interakcje między sobą w ramach jednej ekspresji dialogowej. Jak czytamy, to rozwiązanie daje również wiele możliwości w przypadku nagrywania podcastów, gdzie oprócz prowadzącego i dwójki gości można również połączyć się z kolejnymi dwiema osobami telefonicznie lub przez Skype.

Do każdego stanowiska przypisany jest realizator dźwięku, który dzięki interfejsom firmy SSL, komputerom Mac oraz profesjonalnej adaptacji akustycznej, może skupić się na „merytorycznym wsparciu lektora i wraz z nim śledzić realizowany materiał, nie martwiąc się o jakość techniczną nagrania”. Studio zatrudnia również redaktora opracowań fonetycznych, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tekstów w sposób ułatwiający m.in. czytanie i wymowę słów obcojęzycznych, a także za formatowanie i dopasowanie tekstów pod konkretne nagrania. Ponadto w studiu pracuje również producent, który koordynuje kalendarz i dba o to, by nagrania odbywały się zgodnie z harmonogramem, a gotowe pliki do streamu zostały dostarczone w terminie.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Arkadiusz Seidler, prezes Audioteki:

Stworzenie studia Audioteki od dawna było naszym celem, a jednocześnie naturalnym ruchem, pozwalającym na pełną kontrolę procesu nagrań i wdrożenie najwyższych standardów produkcji. Na początek przygotowaliśmy przestrzeń studyjną, która umożliwia nam nagrywanie single voice i podcastów, ale w przyszłości nie wykluczamy dalszej rozbudowy o studio wielostanowiskowe, przeznaczone do realizacji superprodukcji.

Materiały prasowe mówią, że otwarcie studia pozwoli Audiotece na rozszerzenie relacji z wydawcami, co z kolei umożliwi realizację większej liczby produkcji. Firma zapewnia równoczesną kontynuację współpracy ze studiami zewnętrznymi. Pierwsze produkcje, zrealizowane w studiach Audioteki, już niebawem będą dostępne w aplikacji.

AUDIOTEKA.com

tekst red./mat. prasowe

zdjęcia mat. prasowe

 «●»

Poprzednie

Następne