Wilson Benesch Graviton Ti ⸜ ramię gramofonowe

Wilson Benesch na targach High End 2025 w Monachium zaprezentuje nowe ramię gramofonowe.

Graviton Ti jest tym samym najnowszym dodatkiem do serii GMT Analogue tego producenta. Ewoluując od wariantu dostarczanego z gramofonem GMT One System wprowadzonym na rynek w 2023 roku, nowe ramię został opracowany, jak czytamy, z myślą o kompatybilności z gramofonem Dohmann Helix One Mk3.

Ramię Graviton Ti Tonearm zadebiutuje na targach HIGH END Munich 2025 we współpracy z Dohmann Audio podczas demonstracji na żywo w hali 4, F-001.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Ramię Graviton Ti wykonano z jednego elementu z włókna węglowego wzmocnionego grafenową matrycą epoksydową. Producent pisze:

Opierając się na dekadach rozwoju i działając we współpracy z Instytutem FEMTO (Francja) i Uniwersytetem Sheffield Hallam, przygotowaliśmy strukturę, w której połączyliśmy włókno węglowe o konstrukcji poczwórnej helisy i kanapkowy rdzeń Rohacell, w wyniku czego powstało ramię o wyjątkowej sztywności i wiodącym w swojej klasie tłumieniu.
Tłumienie i sztywność mają kluczowe znaczenie dla dokładnej reprodukcji sygnału. Podobnie jak materiały i kształt skrzypiec Stradivariusa określają ich charakter, ramię Graviton Ti zapewnia transkrypcję, a nie koloryzowanie sygnału muzyczny.

Jak zapewnia Wilson Benesch, geometria ramienia ma minimalizować wibracje, umożliwiając wkładce wydobycie informacji „z absolutną precyzją”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Producent przypomina, że wykorzystanie zaawansowanych kompozytów przez Wilson Benesch rozpoczęło się w 1989 roku wraz z opracowaniem ramienia A.C.T. One Tonearm. I dalej:

Późniejsze badania w ramach unijnego projektu SSUCHY potwierdziły pierwotne założenia konstrukcyjne ramienia, wśród których najważniejsze to:
    • geometria krzywej hiperbolicznej zapewniająca wydajność i wytrzymałość materiału,
    • orientacja włókien 0/90° zapewniająca maksymalną sztywność skrętną i rozpraszanie energii,
    • monolityczna konstrukcja w celu wyeliminowania odblaskowych granic energii między częściami.

Elementy przeciwwagi i przegubu wykonane są przy użyciu selektywnie spiekanego laserowo (SLS) tytanu, opracowanego we współpracy z dr Jamesem Huntem (University of Sheffield), Advanced of Sheffield), Advanced Manufacturing Research Centre, Renishaw PLC oraz profesorem Morvanem Ouise (Instytut FEMTO).

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wilson Benesch zaadaptował konstrukcję „over-arm” STAGE One, pierwotnie opracowaną dla gramofonu GMT One System, aby zintegrować je z gramofonem Dohmann Helix One Mk3. STAGE One umożliwia podłączenie przewodu ramienia do ekranowanej miedzią elementu umieszczonego mniej niż cal od końca ramienia. W ten sposób „minimalizuje narażenie delikatnej, nieekranowanej ścieżki sygnału na zakłócenia o częstotliwości radiowej (RFI)”.

Podobnie jak wersja z ramieniem, Wilson Benesch będzie produkował ramię Graviton Ti w trzech wersjach wykończenia. Standardowo ramię będzie dostarczane w kolorze matowego tytanu, z opcjami polerowanego srebra i polerowanego złota.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Dostępność i cena

Ramię gramofonowe Wilson Benesch Graviton Ti będzie dostępne od 4. kwartału 2025 roku. Jego cena ma wynosić 39 500 euro w wykończeniu Matt Titanium. Inne wykończenia za dodatkową. ●

WILSON-BENESCH.com

tekst red./mat. prasowe
foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne