Warwick Acoustics. Elektrostatyczne systemy słuchawkowe w Polsce

W Polsce dostępne są już słuchawki elektrostatyczne i przeznaczone do ich napędzenia wzmacniacze brytyjskiej firmy Warwick Acoustics

W jej ofercie znajdziemy nie tylko słuchawki elektrostatyczne Bravura, ale także słuchawkowe systemy audio, w skład których wchodzą zarówno słuchawki, ale wzmacniacze (energizery) pracujące w klasie A oraz wyposażone w przetwarzanie sygnału przez procesory DSP. To ostatnie rozwiązanie jest unikalne dla Warwick Acoustics. Producent pisze, że oferuje to „szereg zalet, pośród których można wymienić niezwykłą naturalność oraz realizm reprodukcji, a także znakomitą dynamikę oraz niczym nieograniczone pasmo przenoszenia”.

Bravura

Bravura to wysokiej klasy, zaprojektowane od podstaw słuchawki elektrostatyczne, dla których partnerem ma być wzmacniacz Sonoma M1.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Słuchawki Warwick Acoustics Bravura, jako pierwsze na świecie korzystają  z przetworników opartych o membrany wykonane ze specjalnego laminatu. Jak czytamy, są one efektem trzech lat projektowania i jednocześnie „dopracowują do perfekcji wszystkie cechy, za które tak lubiane są słuchawki elektrostatyczne”. Zastosowano nowatorską konstrukcję statorów wykorzystującą nie tylko konfigurację „single-ended”, ale i nowoczesne materiały.

Zastosowano w nich ten sam pałąk, który znajdziemy we flagowych słuchawkach Aperio. Jest on ręcznie wykonany, podobnie jak pady z owczej skóry Cabretta. We współpracy z tak renomowanymi specjalistami, jak ATLAS, czy LEMO, zaprojektowano do nich kable o ultra-niskiej pojemności.

Sonoma M1

Każde słuchawki elektrostatyczne, w tym modele Warwick Acoustics oparte o przetworniki HPEL, wymagają do działania specjalnego wzmacniacza, który zapewni wysokie napięcie do ich napędzenia. Rolę tę może spełnić wzmacniacz Sonoma M1.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wzmacniacz Sonoma M1 pracuje w klasie A, korzystając z tranzystorów MOS-FET w topologii „single-ended”. Producent mówi, że został on zaprojektowany i zoptymalizowany tak, aby „bez trudu poradzić sobie z obciążeniem pojemnościowym, jakim są słuchawki elektrostatyczne”. Sonoma M1 posiada nie tylko analogowe wejścia liniowe, ale także wejścia cyfrowe – RCA i USB. Przetwornik cyfrowo-analogowy pracuje z kośćmi ESS Technology w konfiguracji dual-mono, czyli po jednym na kanał.

To, co wyróżnia markę Warwick Acoustics, to zaawansowana technologia obróbki sygnału w dedykowanych wzmacniaczach. W Sonoma M1 zastosowano procesor DSP o rozdzielczości 64-bitów. Wgrano do niego algorytmy, które sprawiają, że „dźwięk ze słuchawek Warwick Acoustics bardziej przypomina brzmienie bardzo dobrych kolumn, aniżeli słuchawek”. Sygnały z wejść analogowych są przetwarzane na postać cyfrową za pomocą dedykowanego układu ADC 32/384 firmy AKM.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Aby otrzymać stabilne, wolne od szumów zasilanie, we wzmacniaczu Sonoma M1 zastosowano dwustopniowy zasilacz. Za pierwszy stopień służy moduł zewnętrzny, który oparto o  konstrukcję impulsową. Jest ona o tyle unikalna, że charakteryzuje się wysoką, stałą częstotliwością pracy wynoszącą 85 kHz. A jednocześnie posiada ponad trzykrotny zapas mocy w stosunku do wymaganej przez M1, co z kolei przekłada się na zapewnienie ogromnego zakresu dynamiki. Drugi stopień zasilacza znajduje się już we właściwej obudowie wzmacniacza i składa się z wielu stopni stabilizacji napięcia opartych o znakomite układy marki Analog Devices. Dodatkowo zadbano o takie szczegóły, jak specjalny przewód łączący zasilacz z urządzeniem, posiadający dodatkowy pierścień filtrujący zakłócenia elektromagnetyczne.

Dostępność

Produkty Warwick Acoustics miały premierę podczas Audio Video Show 2022, a obecnie dostępne są do odsłuchu w sieci sklepów HiFiPRO oraz MP3Store.

WARWICKACOUSTICS.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne