Trzy nowe albumy wydawnictwa TRPTK: „1035”, „Godowsky: Java Suite”, „Ordo Ritualis”

Holenderskie wydawnictwo TRPTK zapowiedziało trzy nowe albumy w swoim katalogu.

Mają to być: „1035” kompozytora/multiinstrumentalisty Kristjána Martinssona, „Godowsky: Java Suite” pianisty Tobiasa Borsbooma oraz „Ordo Ritualis” wiolonczelistki/wokalistki Mayi Fridman – ten ostatni w specjalnych czarno-białych edycjach.

» Techniki nagraniowe TRPTK w HIGH FIDELITY → TUTAJ
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jak czytamy, 1035 to osobista historia islandzkiego kompozytora, pianisty i flecisty Kristjána Martinssona, opowiadająca o jego odkryciu i miłości do sonaty na flet E-dur BWV 1035 J.S. Bacha. Oprócz jego własnych adaptacji utworu, album zawiera również kompozycje i improwizacje Martinssona, inspirowane sonatą Bacha. Wszystko to wykonuje na Keybirdzie, jak czytamy – „małym, cudownie ciepło brzmiącym pianinie”, w „jednym z najpiękniejszych kościołów w Holandii”, XIII-wiecznym Westerkerk w Enkhuizen.

Oprócz zwykłych masterów stereo i surround tego albumu, dostępna jest specjalna wersja z dźwiękiem imersywnym, która – jak zapewnia wydawca – pozwala „wirtualnie przemieszczać się między trzema miejscami w kościele: najlepszą ławką, odległym tyłem kościoła i tuż obok Kristjána na ławce fortepianu”. 

»«

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Suita Java Godowsky’ego, w wykonaniu pianisty Tobiasa Borsbooma, jest przedmiotem drugiego wspomnianego tutaj wydawnictwa. Suita Java, określana również jako Phonoramas. Tonalne podróże na pianoforte, zabiera w podróż do takich miejsc jak Wendit, wulkan Bromo, Ogrody Buitenzorg, Djokja i wiele innych. W obszernych notach wewnętrznych można dowiedzieć się więcej o kompozytorze Leopoldzie Godowskim, suicie i pochodzeniu jej sekcji.

»«

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Ordo Ritualis jest wynikiem pięcioletniego procesu produkcyjnego między wiolonczelistką/wokalistką Mayą Fridman a mną, producentem i inżynierem nagrań/masteringu Brendonem Heinstem w TRPTK. Ordo Ritualis zawiera sześć utworów bardzo różnych kompozytorów: Missy Mazzoli, Fjóla Evansa, Bryce’a Dessnera, Martijna Paddinga, Heather Pinkham i Kaveha Varesa. Wszystkie te utwory mają element rytualny lub stanowią część określonego rytuału.

Maya – która obecnie pisze pracę doktorską na temat rytualizacji praktyki koncertowej – mówi:

 
Istnieją rytuały, o których czytasz w książkach lub których uczysz się od innych. Ale są też rytuały dźwiękowe, dźwiękowe światy, które opowiadają nam historię o naszych czasach, o stracie, o spotkaniach z nieznanym.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Czytamy również:

Ordo Ritualis to podwójne wydawnictwo składające się z Black Edition i White Edition. Tak jak istnieją ciemne i jasne rytuały, tak i to dwuczęściowe wydawnictwo podąża za koncepcją ciemności/światła. Obie edycje albumu mają różną kolejność odtwarzania, niewielkie różnice w balansie dźwięku i inny utwór bonusowy. Oba utwory bonusowe to remiksy autorstwa artystki muzyki elektronicznej Madiel; White Edition zawiera medytacyjny, lekki ambientowy remiks utworu Days Blur Heather Pinkham, podczas gdy Black Edition zawiera glitchowy IDM remiks Egidius Kaveha Varesa.
Formaty

Płyty dostępne będą w wielu różnych formatach. Fizyczny to krążek CD oraz Super Audio CD, ale zarówno w wersją stereofoniczną, jak i surround. Można też będzie kupić pliki FLAC, począwszy od 16/44,1, a skończywszy na 32/352. 

TRPTK.com 

tekst red./mat. prasowe
zdjęcia mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne