Tour de Pologne i Pylon Audio Jade 20 High Fidelity: salon PLANETA DŹWIĘKU, Warszawa. Relacja

Trzecie spotkanie z kolumnami Pylon Audio Jade 20 High Fidelity Edition – za nami.

W sobotę 15 kwietnia odbyło się trzecie z cyklu spotkań, nazwanych przez nas Tour de Pologne, jako że chcemy spotkać się z jak największą grupą melomanów i fanów wysokiej jakości dźwięku. Miało ono miejsce w salonie PLANETA DŹWIĘKU, mieszczącym się przy ulicy Tarczyńskiej 22 w Warszawie.

PLANETADZWIEKU.com

tekst WOJCIECH PACUŁA

zdjęcia Rafał Łukasik/Planeta Dźwięku

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ System audio w Planecie Dźwięku

Podczas około trzygodzinnego spotkania, oprócz odsłuchu i historii powstania oraz projektowania kolumn Jade 20 High Fidelity, przygotowanej  z okazji 18-lecia pisma, można było posłuchać mojego autorskiego wykładu pt. Nagrania cyfrowe 1971-2023 na płytach LP.

O salonie kilka słów znajdziemy na jego stronach internetowych:

Młodzi pasjonaci z bogatym doświadczeniem w branży audio/video – to my. Miłość do muzyki i ogromne zaangażowanie czynią nas doskonałymi specjalistami w tej dziedzinie. Pomożemy wybrać odpowiedni sprzęt z szerokiej gamy systemów stereo, gramofonów, kin domowych, słuchawek, systemów All in one i akcesoriów. Do każdego podchodzimy indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby i wymagania Klientów. Mało? Sprzęt można u nas wypożyczyć, albo sprawdzić w komfortowej sali odsłuchowej. Przyjdź do nas i przekonaj się sam – salon mieści się nieopodal centrum Warszawy, na jednej z uliczek Starej Ochoty.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Prowadzący prezentację autor artykułu

Podobnie, jak w czasie wcześniejszych spotkań, w systemie odtwarzającym znalazły się kolumny Pylon Jade 20 High Fidelity, wzmacniacze Fezz Audio oraz gramofon Muarah, tworząc całkowicie polski system. Tym razem osłuch odbył się w głównej sali salonu – tej, do której wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz. Na co dzień stoją tam urządzenia – tylko tam mogliśmy się wszyscy pomieścić. Ciekawe, ale pomimo kompletnego braku adaptacji akustycznej dźwięk był naprawdę fajny. Co pokazuje, że Pylony Jade 20 w wersji High Fidelity radzą sobie nawet w trudnych pomieszczeniach.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Uczestnicy spotkania, a także nowy posiadacz monitorów Pylon Audio

Obawialiśmy się nieco o frekwencję, ponieważ sobota byłą wyjątkowo deszczowa. Jak się okazało – niepotrzebnie. Już po pół godzinie sala byłą pełna. I jak zwykle, było wyjątkowo miło spotkać się z państwem w takich niezobowiązujących okolicznościach. Co wykorzystaliśmy na rozmowy, dyskusje i wspominki 🙂 Szczególne poruszenie wywołało przywołanie taśm VHS – tutaj w kontekście magnetofonów cyfrowych ADAT – bo większość z nas pamiętała wymóg związany z przewinięciem ich do początku, o ile nie chcieliśmy płacić w wypożyczalni kary.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Mateusz Jujka, Pylon Audio

To już trzecie spotkanie i widzę, że każde z nich rządzi się trochę innymi prawami. Wprawdzie struktura opowieści się nie zmienia, to ostatecznie historia, ale jednak dobór przekładów, a nawet wielu informacji – już tak. Tak i tym razem skupiłem się mocniej na problematyce magnetofonów masteringowych niż przy poprzednich spotkaniach, a nieco mniej opowiedziałem o systemach komputerowych. Ale tak widocznie miało być. Gdybym chciał podzielić się z państwem wszystkim, co mam w głowie, zajęłoby to nam z pięć godzin.

Spis płyt użytych w czasie pokazu:

HIGHFIDELITYNEWS.pl

Powiem jeszcze, że na koniec pierwszej części wykładu puściłem zgromadzonym państwu płytę firmy 3M porównującą nagrania cyfrowe i analogowe. Po raz pierwszy niemal wszyscy poprawnie wskazali które jest które. Ale ważniejsze było to, że kiedy spytałem o to, które się bardziej podobało, sala podzieliła się w znacznie bardziej wyrównany sposób jakieś 3:2 na korzyść nagrania analogowego. A to oznacza, że moja misja się powiodła: cyfra cyfrze nierówna i przy odpowiednim podejściu nagranie cyfrowe jest często lepsze lub równoważne analogowemu.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Wiesław Zawada, Muarah

Na sam koniec przeprowadziliśmy losowanie, w którym wyłoniony został nowy posiadacz małych monitorów firmy Pylon Audio. Na kwiecień przyszłego roku planujemy spotkanie podsumowujące cały Tour, zapewne w Warszawie, w czasie którego wylosowane zostaną aż DWIE pary kolumn Jade 20 High Fidelity Edition: jedna wśród zgromadzonych wówczas słuchaczy i druga wśród wszystkich uczestników spotkań, z całego roku.

Co mówiąc chciałbym państwu serdecznie podziękować za niezwykle przyjemne przedpołudnie – kłaniam się głęboko!
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Następne spotkanie już 17 czerwca (sobota) w Pabianicach koło Łodzi w salonie www.Q21.pl, a kolejne:

9.09POZNAŃ – Audiostrefa

9.12WROCŁAW – Media Max

02.2024RZESZÓW – Linia Dźwięku

Do zobaczenia na trasie!

Tour de Pologne – ZAKOŃCZONE ETAPY

» Etap nr 1: AUDIONEO (Rotmanka, ul. Kościelna 1) ⸜ relacja → TUTAJ.

» Etap nr 2: AUDIOTRENDT (ul. Sołtysowka 35A, Kraków), relacja → TUTAJ.

www.PYLONAUDIO.pl

FEZZAUDIO.com

MUARAH.pl

galeria

Poprzednie

Następne