Tidal rezygnuje z MQA i dźwięku przestrzennego 360 Reality Audio

Tidal, mający swoją siedzibę w Norwegii serwis streamingowy, zapowiedział usunięcie ze swoich zasobów plików zakodowanych w MQA oraz 360 Reality Audio.

Choć firma ta od wiosny 2023 roku czasu zastępuje pliki MQA plikami FLAC wysokiej rozdzielczości, wciągnie nie było wiadomo, czy to jest docelowy model działalności, czy tylko przejściowe kłopoty MQA. Teraz wiadomo, że jest to ostateczna decyzja. Jak czytamy w materiałach prasowych:

24 lipca 2024 roku zastępujemy w katalogu TIDAL muzykę zakodowaną w MQA wersjami FLAC. Oprócz tej zmiany usuwamy wszystkie podcasty i muzykę dostępną w 360 Reality Audio.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Informacje o tym, jakiego rodzaju pliki FLAC ma firma na myśli nie są jasne – nie wiadomo, czy wszystkie będą miały postać hi-res. Wiadomo natomiast, jaka była przyczyna tego ruchu, Jak się okazuje, ma to związek z planami właściciela firmy MQA, kanadyjskiego producenta Lenbrook (właściciel PSB, NAD, Bluesound i od września 2023 roku również MQA). Na początku tego tygodnia  ogłosił on, że łączy siły z HDTracks, sklepem internetowym, dotychczas sprzedającym pliki audio hi-res, aby uruchomić nowy serwis streamingowy, oparty na plikach MQA. Ma on, jak czytamy, rywalizować z Tidalem, Qobuzem, Apple Music i Amazon Music.

» O 360 Reality Audio i Dolby Atmos w HIGH FIDELITY → TUTAJ

Nieco słabiej słyszalna, ale równie ważna, jest decyzja dotycząca plików zakodowanych przestrzennie. Wraz ze zniknięciem plików MQA mają również zniknąć pliki 360 Reality Audio, a pozostać mają jedynie pliki w formacie Dolby Atmos. Wszystkie te zmiany wejdą w życie 24 lipca.

TIDAL.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe/HIGH FIDELITY

«●»

Poprzednie

Następne