Stratton Acoustics Elypsis1512

Brytyjska firma Stratton Acoustics wprowadziła do sprzedaży kolumny Elypsis1512, nawiązujące do klasycznych konstrukcji studyjnych z lat 70.

Jka czytamy w materiałach prasowych, „w Stratton Acoustics czasami czujemy, że świat high-endowego dźwięku pogubił się; stracił z oczu fundamentalną radość płynącą z nagranej muzyki, przestał dbać o całość i zaczął słyszeć jedynie sterylne, mikroskopijne detale”.

Rozwiązaniem tego problemu mają być pierwsze w historii firmy kolumny, model Elypsis1512, przed którym postawiono jeden cel:

Odtworzyć muzyczne emocje złotej ery wielkogabarytowych monitorów studyjnych lat 70. Elypsis1512 to głośnik z równoległego wszechświata, który jest inspirowany tym, co najlepsze z „dawnych czasów” i przedstawia go na nowo dzięki dzisiejszej najlepszej elektroakustyce, wzornictwu przemysłowemu i rzemieślniczej produkcji.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jej kolumny są projektowane i ręcznie budowane w Anglii, a ich duchowymi pierwowzorami są JBL 4350 oraz Tannoy Buckingham. Elypsis1512 to trójdrożny pasywny głośnik zbudowany wokół zestawu dwóch przetworników basowych 380 mm, pojedynczego przetwornika średniotonowego 300 mm i mechanicznie odseparowanej od obudowy, 29 mm miękkiej kopułki wysokotonowej z falowodem. Przetworniki na przednim panelu obudowy są w układzie asymetrycznym, co skutkuje podobnie asymetryczną dyspersją poziomą.

Pary głośników Elypsis1512 są zbudowane w formacie lustrzanego odbicia w układzie elementów na przednim panelu. Zależność fazowa uzyskana w zwrotnicy między przetwornikiem średniotonowym a głośnikiem wysokotonowym zapewnia, że pozaosiowa charakterystyka częstotliwościowa po stronie średniotonowej głośnika pozostaje liniowa. W większości instalacji ustawiamy parę Elypsis1512 tak, aby głośniki wysokotonowe znalazły się na zewnątrz.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Obudowa Elypsis1512 zapewnia wewnętrzną objętość 230 litrów dla przetworników niskotonowych. Bas-refleks wykorzystuje cztery porty o dużej średnicy, rozszerzające się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, dostrojone do 34 Hz. Pasmo niskich częstotliwości Elypsis1512 rozciąga się do -6 dB przy 28 Hz. Wysoka skuteczność (ponad 8 dB więcej niż typowe kolumny) i łatwe obciążenie oznaczają, że kolumny te można napędzać za pomocą niemal dowolnego wzmacniacza – od, jak pisze producent, „5-watowego wzmacniacza lampowego do 1 kW high-endowego potwora”.

Amy Richards, jedna z założycielek Stratton, w ten sposób definiuje podejście firmy:

Chociaż nasze produkty zawsze mają zapewnić porywający występ muzyczny, muszą również gwarantować emocje płynące ze wszystkich aspektów związanych z ich posiadaniem. Kiedy nie reprodukują muzyki, muszą być oszałamiającymi dziełami, doskonałymi meblami zdolnymi do uzupełnienia i zdefiniowania dowolnego wnętrza. Po latach rozwoju możemy osiągnąć ten cel za pomocą różnych materiałów i wykończeń ograniczonych gustami i odwagą klienta.

STRATTONACOUSTICS.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne