Sprzedaż płyt Compact Disc rośnie – po raz pierwszy od 20 lat!

Już ponad rok czekamy na odpalenie przez serwis Spotify plików wysokiej rozdzielczości i chyba będziemy musieli jeszcze poczekać.

Okazuje się, że nie jest to większym problemem, ponieważ, jak czytamy w najnowszych analizach, w ostatnim roku po raz pierwszy wzrosła sprzedaż płyt Compact Disc. Po raz pierwszy od 20 lat ten „przestarzały” format płyt odnotował wzrost sprzedaży – według danych opublikowanych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego (RIAA). W zeszłym roku sprzedano 46,6 miliona krążków tego typu.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jak zauważają komentatorzy nie jest to statystycznie duży skok, biorąc pod uwagę, jak bardzo spadła sprzedaż w ciągu ostatnich 20 lat – w 2000 roku, jeszcze przed popularyzacją serwisów streamingowych sprzedano ponad 900 milionów płyt CD. Trzeba jednak przyznać, że jest to duża niespodzianka, ponieważ format ten został przez wytwórnie płytowe „skazany” na wymarcie poprzez brak jakiejkolwiek promocji. Największe pieniądze przeznacza się ostatnio na promowanie streamingu oraz winyli (nota bene, pomimo tej dysproporcji sił i środków liczba sprzedanych płyt LP jest niższa niż CD…).

W każdym razie wydaje się, że płyta CD ma przed sobą jeszcze wiele lat życia. A dzięki technikom opracowanym przez japońskie wytwórnie, jak SHM-CD, Platinum SHM-CD, BSCD2 i UHQCD dostajemy do ręki znakomite źródło muzyki. Być może najlepsze, jakie obecnie istnieje. I w dodatku – jest nasze, na zawsze, podczaskiedy pliki zawsze sa wypożyczone, nawet te, które kupilismy i ściągnęliśmy na dysk twardy…

Więcej o technice COMPACT DISC w artykułach:

COMPACT DISC – oczywiście, że tak! ale jaki?TUTAJ,

Pochwała formatu: COMPACT DISC TUTAJ.

www.RIAA.com

tekst redakcja
zdjęcia redakcja

Poprzednie

Następne