Soundedit ’24 – Hołd dla Niemena

Niemen znany i mniej znany” – to projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, Natalię.

Artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Festiwalowy piątek (25 października) ma być bogaty w wydarzenia związane z Niemenem, jednym z najwybitniejszych i najważniejszych polskich artystów. Tego dnia również na scenie klubu Wytwórnia wystąpi popularny duet – Matylda/Łukasiewicz.

» CZESŁAW NIEMEN na płytach SACD w HIGH FIDELITY:
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Koncert poświęcony Niemenowi wypełnią utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się na takich albumach jak: Terra Deflorata czy Spodchmurykapelusza. Ma to być również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia.

Od lat 80. Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał – robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów. Podczas koncertu nie zabraknie też kilku największych „hitów” Czesława Niemena: Jednego serca, Dziwny jest ten świat czy Płonąca stodoła. Natalia Niemen na występ podczas Soundedit zaprosiła Krzysztofa Zalewskiego i Wojciecha Waglewskiego.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Wojciech Waglewski • zdj.: mat. pras.

Czesław Niemen zostanie (pośmiertnie) uhonorowany nagrodą Festiwalu Soundedit -„Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej. Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć będzie również wystawa zdjęć autorstwa Małgorzaty Niemen: Czesław Niemen w obiektywie żony, którą będzie można obejrzeć w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (ul. Piotrkowska 102)

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
⸜ Krzysztof Zalewski • zdj.: mat. pras.
Gdzie, kiedy i za ile

Projekt „Niemen znany i mniej znany” oraz duet Matylda/Łukasiewicz pojawią się na scenie Klubu Wytwórnia (Łódź, ul. Łąkowa 29) 25 października (piątek) podczas 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Bilety w cenie 149 zł dostępne: bilety24.pl, going.com, ticketmaster.pl, empikbilety.pl, wytwornia.pl i w kasie klubu.

­→ SOUNDEDIT.pl

tekst red./mat. prasowe

zdjęcia mat. prasowe organizatora

 «●»

Poprzednie

Następne