Soundedit ’22. Nagrody Człowieka ze Złotym Uchem

Gala wręczenia nagród „Człowieka ze Złotym Uchem” to sztandarowy punkt każdej edycji Festiwalu Soundedit.

Statuetkę otrzymują najlepsi producenci muzyczni na świecie oraz osoby, dla których muzyka to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. W tym roku grono wyróżnionych nagrodą powiększa się o cztery wyjątkowe postaci: Barry’ego Adamsona, Nicka Masona, Piotra Madziara oraz Leszka Kamińskiego.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Uroczysta Gala, podczas której zostaną wręczone statuetki „Człowieka ze Złotym Uchem”, odbędzie się w Klubie Wytwórnia, w sobotę 5 listopada – ostatniego dnia Festiwalu Soundedit. Poniżej znajdą państwo sylwetki nagrodzonych, przygotowane przez organizatora.

Barry Adamson

Prasa branżowa, od „Rolling Stone” począwszy, a na „Record Collector” skończywszy, pisze o nim i jego twórczości w samych superlatywach. On sam skupia się na pracy w studiu i komponowaniu. Trudno zliczyć jego sukcesy, zespoły z którymi występował oraz projekty, w których wziął udział. Karierą solową rozpoczął po trzyletniej współpracy z Nick Cave & The Bad Seeds.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Oprócz własnych albumów pracuje również przy muzyce filmowej. Reżyserzy z nim współpracujący twierdzą, że: „intrygująco potrafi opowiedzieć historię za pomocą muzyki”. Kompozycje Adamsona można usłyszeć w tak znanych i cenionych filmach jak: „The Last of England”, „Lost Highway”, „Natural Born Killers”, czy „The Beach”. Artysta nie tylko otrzyma statuetkę, ale także wystąpi podczas Festiwalu Soundedit.

Barry Adamson otrzyma nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej.
Nick Mason

Prawdziwa legenda rockowej muzyki psychodelicznej oraz progresywnej. W 1965 r. był jednym z założycieli Pink Floyd. Został jej perkusistom i jest jedynym członkiem zespołu, który zagrał na wszystkich jego płytach oraz koncertach. Grupa nagrała piętnaście albumów, które sprzedały się w łącznym nakładzie blisko 300 mln egzemplarzy. Pink Floyd do dziś pozostaje inspiracją dla wielu młodych zespołów, a systematycznie wznawiane płyty grupy cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Nick Mason współpracował również z innymi progresywnymi muzykami (Robert Wyatt, Gong i Steve Hillage), jazzowymi (Michael Mantler) i punkowymi (The Damned). Jest producentem. W swym dorobku ma także albumy solowe. W 2019 został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (otrzymując tytuł Komandora tegoż orderu) za zasługi na polu muzyki. Hobby artysty to wyścigi samochodowe i stare, unikatowe auta.

Piotr Madziar

R realizator dźwięku, wykładowca akademicki. Absolwent Politechniki Gdańskiej na wydziale Elektroniki. Zajmuje się nagraniami muzycznymi od ponad 40 lat, początkowo jako etatowy pracownik, później w ramach własnej działalności. Nagrywał praktycznie wszystkie gatunki muzyczne. Od wielu lat realizuje dźwięk przy użyciu własnego sprzętu. Są to głównie nagrania i transmisje muzyki klasycznej, od kameralistyki do dużych form orkiestrowych i oper.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Zrealizował kilkaset płyt CD i DVD z różnych gatunków muzycznych. Dwie wyprodukowane przez niego płyty otrzymały nagrodę „Fryderyk”, kilka było do tej nagrody nominowanych. Ma na koncie również płytę nominowaną do prestiżowej nagrody Grammy. Ponad 20 lat prowadzi wykłady z Technologii Realizacji Dźwięku na Reżyserii Dźwięku poznańskiego UAM. Opublikował wiele artykułów w prasie fachowej z zakresu realizacji dźwięku. Kolekcjonuje stare mikrofony, zajmuje się również naprawami i modyfikacjami używanego przez siebie sprzętu. W młodości grał na gitarze elektrycznej i perkusji.

Leszek Kamiński

Reżyser dźwięku i producent, z związany z radiowym studiem S-4 od 1987 r. do chwili obecnej. Zrealizował kilkaset płyt oraz pojedynczych piosenek z czołówką wykonawców muzyki rozrywkowej. Nagrał również muzykę do kilkudziesięciu filmów krajowych i zagranicznych. W 2019 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie jest wykładowcą. Za nagrania zrealizowane w latach 1994-2022 otrzymał osiem nagród „Fryderyk”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Nagrywał następujących artystów i zespoły: HEY, Kasia Nosowska, Grzegorz Turnau, Edyta Bartosiewicz, Justyna Steczkowska, De Mono, Wilki, T. Love, Varius Manx, Lady Pank, Manaam, Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Bajm, Voo Voo, KAYAH, O.N.A., IRA, Lech Janerka, Szwagierkolaska, Houk, Republika, Pod Budą, Kobong, Happysad, Zbigniew Preisner, Hołdys, Jan Bo, Irena Santor, Kasia Kowalska, Robert Janson, Proletariat, Swoją Drogą, Stilo, Włodek Pawlik, Krzysztof Ścierański, Henryk Miśkiewicz, Negatyw, Kobranocka, Marcin Rozynek, Ewa Bem, Hanna Banaszak, Formacja Nieżywych Schabuff, Robert Chojnacki, Mafia, Andrzej Piaseczny, Indios Bravos, Grzegorz Markowski i Ryszard Sygitowicz, Stanisław Syrewicz, Mela Koteluk, Marek Napiórkowski, Adam Sztaba, Aga Zarian, Daria Zawiałow, Krzysztof Herdzin, Nikola Kołodziejczyk, Dominik Wania, Jan Smoczyński, Paweł Tomaszewski, Royal String Quartet, Atom String Quartet, Lisa Gerrard.

Nick Mason, Piotr Madziar oraz Leszek Kamiński otrzymają nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej.

Soundedit będzie również obfitował w wizyty wyjątkowych gości. W sobotę (5 listopada) – odbędzie się spotkanie z wieloletnim współpracownikiem Depeche Mode, muzykiem Permafrost i szefem wytwórni Archangelo Music – Darylem Bamonte. Z artystą będzie można porozmawiać o godz. 16.30 w Kinie 3D Wytwórnia. Również w sobotę odbędą się spotkania z Leszkiem Kamińskim, Piotrem Madziarem i Barry Adamson’em.

Daryl Bamonte

Jak to jest pracować nie z jednym, ale z dwoma gigantami swoich gatunków, a także długą listą innych wpływowych artystów? Daryl Bamonte wie to doskonale. Na początku pełnił w latach 1980-1995 wiele ról dla Depeche Mode, w tym całkiem nieoczekiwanie koncertowego klawiszowca w 1994 r. Od 1995 do 2005 r. pracował z The Cure. W tym samym roku utworzył management Bamonte Artist.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W 2014 r. artysta dołączył do Schubert Music, stał się aktywnym prelegentem na międzynarodowych konferencjach muzycznych, a w 2022 r. założył nową firmę Archangelo Music. Obejmuje ona dwie wytwórnie: Archangelo Recordings i Bamala Newtown oraz Archangelo Songs, których światową obsługą zajmuje się BMG. Ponadto od 2022 r. Bamonte jest Ambasadorem Europy w Synch, a od 2016 r. gra na klawiszach w norweskim zespole Permafrost.

Gdzie i kiedy

W 2022 r. Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w dniach 3-5 listopada w Łodzi w Klubie Wytwórnia. Bilety na poszczególne dni i karnet na wszystkie festiwalowe wydarzenia można nabyć w kasie Klubu Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, tel.: +42 639 55 55, bilety@wytwornia.pl) oraz na stronach: bilety24.pl, biletomat.pl, rockserwis.pl, ticketmaster.pl, going.pl i empik.pl.

­→ SOUNDEDIT.pl

tekst red./mat. prasowe

zdjęcia mat. prasowe organizatora

 «●»

Poprzednie

Następne