Soulnote E-3 ⸜ przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek optycznych

Japońska firma Soulnote zaprezentowała nowy przedwzmacniacz gramofonowy należący do serii „3”, przeznaczony dla wkładek optycznych.

Do tej pory w serii „3” firma zaoferowała przedwzmacniacz liniowy P-3, monofoniczny wzmacniacz mocy M-3 oraz wzmacniacz zintegrowany A-3. A-3 Core jest końcówką mocy ze wzmacniacza A-3.

» Soulnote w HIGH FIDELITY:
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Do tej pory firma wypuściła na rynek przedwzmacniacze gramofonowe E-1 i E-2. Nowy produkt, model E-3, to przedwzmacniacz zaprojektowany specjalnie dla wkładek optycznych DS Audio, (więcej o tej technologii → TUTAJ).

Jego podstawą jest nowo opracowany dyskretny, zbalansowany obwód wzmacniacza bez sprzężenia zwrotnego (nowy obwód typu R) wyłącznie dla wkładek optycznych. Nie tylko stopień wzmacniający, ale także stopień wyjściowy działają w oparciu o pojedynczy układ, eliminując obwody push-pull i korekcji biasu. Prosty obwód bez NFB, który przechodzi tylko przez cztery tranzystory od wejścia do wyjścia, ma „chronić świeżość sygnału muzycznego” i – jak dalej czytamy – mieć „doskonałą reakcję na sygnały przejściowe tak dobre we wkładkach optycznych”.

Przedwzmacniacz oferuje wejścia XLR, które są kompatybilne z interkonektem gramofonowym z separacją zasilania, opracowanym przez DS Audio i Uesugi Research Institute. Dzięki rozdzieleniu sygnału gramofonowego i ścieżek prądowych LED, S/N i dynamika wkładki optycznej ulegają dalszej poprawie.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W zasilaczu znajdziemy aż trzy transformatory, w tym duży transformator dla układu kolekcji z niezależnym lewym i prawym kanałem oraz transformator dla zasilania diod LED wkładki optycznej. W przypadku wzmacniacza gramofonowego o mocy 19 W, zapewnia on moc odpowiadającą wzmacniaczowi o mocy 500 W. Jako analogowy transformator mocy zastosowano nowo opracowany transformator toroidalny z miedzianym krótkim pierścieniem. Szumy powodowane przez strumień upływu mają być dzięki temu tłumione, co dodatkowo ma poprawiać ekspresję dźwięku.

Kondensatory w układzie zasilania to specjalnie dobrane wysokonapięciowe jednostki foliowe o małej pojemności. Producent pisze:

Dzięki optymalizacji pojemności poprzez zmianę liczby użytych jednostek i zmniejszenie obciążenia transformatora mocy, regulacja napięcia z potężnego transformatora zasilającego jest jeszcze lepsza. Ponadto mostek prostowniczy wykorzystuje najnowszą diodę SiC o zwiększonej dopuszczalnej wartości prądu rozruchowego. Jest to najmocniejsza i najszybsza konfiguracja zasilacza, jaką można sobie wyobrazić.

Jako przełączniki dla dwóch głównych transformatorów zasilających, zastosowano dwa duże przekaźniki o, jak czytamy, „doskonałej jakości dźwięku”, umieszczone niezależnie, bez mocowania do obudowy. Oddzielenie przełącznika zasilania, który jest dużym prądowym punktem styku, osobno dla każdego transformatora mocy ma być wyjściem poprawiającym jakość dźwięku.

Płytka wzmacniacza, każdy terminal, gniazdo AC, górna pokrywa i dolna pokrywa są „pływające” i nie są do siebie przymocowane na stałe.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Dane techniczne (wg producenta)
  • Wejścia: dwa wejścia dla wkładki optycznej DS Audio (XLR, RCA), 2 analogowe wyjścia audio (XLR, RCA)
  • Czułość wejściowa (1 kHz): 50 mV
  • Znamionowe napięcie wyjściowe (1 kHz): 2,54 V(zbalansowane), 1,27 V (niezbalansowane)
  • Maksymalne napięcie wyjściowe (1kHz): 12 V (zbalansowane), 6 V (niezbalansowane)
  • Wzmocnienie (1kHz, wejście zbalansowane): 34 dB (zbalansowane), 28 dB (niezbalansowane)
  • Odchyłka RIAA: ±0,2 dB
  • THD (1 kHz, 20 kHz LPF): 0,03% (zbalansowany 2,54 V)
  • Pobór mocy: 19 W
  • Wymiary: W454 x H189 x D407 mm (łącznie z nóżkami)
  • Masa: ok. 27 kg
Dostępność i cena

Przedzmacniacz będzie dostępny w dwóch kolorach – srebrnym i czarnym. W Japonii pojawi się już w sierpniu, a na wersję europejską zapewne nieco poczekamy. Dlatego też nie jest jeszcze znana cena poza Japonią.

www.KCSR.co.jp

www.SOULNOTE.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne