Japońska firma Soulnote zaprezentowała nowy wzmacniacz mocy należący do serii „3”.
Do tej pory w serii „3” firma zaoferowała przedwzmacniacz liniowy P-3, monofoniczny wzmacniacz mocy M-3 oraz wzmacniacz zintegrowany A-3. A-3 Core jest końcówką mocy zaczerpniętą ze wzmacniacza zintegrowanego A-3.
» Soulnote w HIGH FIDELITY:
-
TEST Z OKŁADKI: SoulNote A-2 SE | wzmacniacz zintegrowany
-
TEST Z OKŁADKI: SoulNote S-3 v2 | odtwarzacz SACD
-
TEST: SoulNote D-2 E ⸜ przetwornik cyfrowo-analogowy
-
TEST: Soul Note P-3 SPECIAL EDITION ⸜ przedwzmacniacz liniowy
-
TEST Z OKŁADKI: SoulNote M-3 ⸜ wzmacniacz mocy • monobloki
-
TEST: SoulNote A-3 ⸜ wzmacniacz zintegrowany
Cechą charakterystyczną wzmacniacza ma być zastosowanie technologii pełnej izolacji masy, podobnie jak w przedwzmacniaczu P-3. W stereofonicznym wzmacniaczu mocy, który obsługuje duże prądy, bardzo rzadko zdarza się, aby masa sygnału nie byłą połączona z obudową. Jak pisz producent, w A-3 Core, dzięki zastosowaniu prostego obwodu bez sprzężenia zwrotnego, zoptymalizowanej konstrukcji układu, zminimalizowaniu dużych pętli prądowych, wyeliminowaniu elementów indukcyjnych itp. uzyskano nieuziemioną obudowę wzmacniacza mocy i osiągnęliśmy odrębne plany masy dla lewego i prawego kanału.
W stopniu wyjściowym urządzenia zastosowano pojedynczy obwód SEPP typu push-pull, wykorzystujący tranzystory bipolarne TO3 (w metalowej obudowie) zastosowane w M-3. Ma to zapewnić „płynne odtwarzanie muzyki od ultraniskich do ultrawysokich częstotliwości”.
Główny radiator wykorzystuje małą, lekką płytkę miedzianą. Służy on również jako szyna zasilająca tranzystory TO3, których piny lutownicze przechodzą przez nią i są montowane bezpośrednio na płytce poniżej. Jak informuje producent, radiator jest fizycznie niezależny od obudowy, co „daje poczucie swobody i przejrzystości” i co ma „ogromny wpływ na jakość dźwięku”. Płytka zasilacza i płytka wzmacniacza są połączone radiatorem szynowym, który służy również jako element konstrukcyjny tworzący kompletny blok.
Zasilacz wykorzystuje dwa nieimpregnowane toroidalne transformatory o mocy 700 W każdy, dla lewego i prawego kanału. Co więcej, tak naprawdę mamy trzy transformatory, w tym transformator dla systemu sterowania. Wszystkie są zamontowane pionowo, tak aby linie pola magnetycznego były równoległe do podłoża.
Kondensatory zastosowane w zasilaczu to, jak informuje producent, specjalnie dobrane kondensatory foliowe 470 μF o wysokim napięciu i małej pojemności. Czytamy:
Dzięki optymalizacji pojemności pod względem liczby zastosowanych jednostek i zmniejszeniu obciążenia transformatora, poprawiono regulację napięcia. W mostku prostowniczym wykorzystaliśmy diody SiC o najnowszych specyfikacjach i zwiększonej dopuszczalnej wartości prądu rozruchowego. Wydaje się, że jest to najlepsza i najszybsza konfiguracja zasilacza, jaką można sobie wyobrazić”.
Blok wzmacniacza, każdy terminal, wlot AC, górna i dolna pokrywa są „pływające” i nie są zamocowane na stałe. W szczególności, blok wzmacniacza wykorzystuje 3-punktową konstrukcję z tytanowymi kolcami. Dzięki temu, jak czytamy, minimalizując wibracje pochodzące od transformatora zasilającego, zmniejszają się także wibracje własne układu.
▌ Dane techniczne (wg producenta)
- Maksymalna moc wyjściowa: 2 x 120 W (4 Ω)
- Całkowite zniekształcenia harmoniczne: 0,27% (8 Ω, 1 W)
- Pasmo przenoszenia: 2 Hz – 200 kHz (±3 dB, 8 Ω, 1 W)
- Czułość/impedancja wejściowa: 480 mV/24 kΩ
- Wzmocnienie: 33 dB
- Pobór mocy: 180 W (86 W przy braku sygnału)
- Wymiary: W454 x H189 x D435 mm (łącznie z nóżkami)
- Masa: ok. 29 kg
▌ Dostępność i cena
Wzmacniacz będzie dostępny w dwóch kolorach – srebrnym i czarnym. W Japonii pojawi się już w tym miesiącu, a na wersję europejską zapewne nieco poczkamy. Dlatego też nie jest jeszcze znana cena poza Japonią. ●
→ www.KCSR.co.jp
→ www.SOULNOTE.pl
tekst red./mat. prasowe
foto mat. prasowe
«●»