Firma Sony już tym miesiącu zaproponuje najnowszą wersję swojego klasyka, słuchawki MDR-M1.
Jak czytamy w materiałach prasowych, zostały one zaprojektowane we współpracy z zawodowymi producentami muzycznymi tak, aby „odtwarzały dźwięk wiernie oddający zamysł twórczy”. Słuchawki mają zamkniętą budowę. Producent przekonuje że są lekkie i wygodne, dzięki czemu „można w nich pracować we własnym środowisku tak samo jak w studiu”. I dalej:
Nowe model Sony łączy studyjną jakość dźwięku z wyjątkowym komfortem użytkowania i niezawodnością. Jego zastosowania obejmują różnorodne produkcje muzyczne i dźwięk o wysokiej rozdzielczości.
» Historia słuchawek Sony z serii MDR → TUTAJ
Nowy model Sony powstał z myślą o zastosowaniach w różnego rodzaju produkcjach muzycznych. Specjalnie dla nich opracowano nowe przetworniki o szerokim paśmie przenoszenia: 5–80 000 Hz. Połączono w nim, jak czytamy, miękkie zawieszenie, dzięki któremu „niskie częstotliwości mają wystarczający poziom” i „niski poziom zniekształceń”, ze sztywną kopułką, służącą do dokładnej reprodukcji bardzo wysokich częstotliwości. Czytamy:
Zamknięta konstrukcja pomaga wyeliminować zewnętrzne hałasy i zapobiega przenikaniu dźwięku na zewnątrz. Słuchawki sprawdzą się więc w różnych produkcjach, zapewniając odsłuch i staranne dostrojenie każdej nuty w celu wsparcia dokładności i autentyzmu twórcy. Port Beat Response Control w obudowie umożliwia przepływ powietrza, a przez to kontrolowane odtwarzanie niskich częstotliwości. Optymalizacja pracy membrany poprawia właściwości niskich częstotliwości w stanach przejściowych i pozwala wiernie odtwarzać dźwięk z bardzo mocnym basem.
W pracach nad nowymi słuchawkami Sony uczestniczyli czołowi realizatorzy dźwięku z Nowego Jorku: Mike Piacentini, Mastering Engineer w studiu nagraniowym Battery Studios, oraz Akihiro Nishimura, Recording and Mixing Engineer w studiu nagraniowym Power Station działającym w budynku szkoły Berklee NYC:
Jako realizatorom dźwięku często przychodzi nam pracować w różnych formatach, produkowanych w różnych środowiskach, z użyciem ciągle zmieniających się systemów głośnikowych. Uważam więc za ważne, by w całym procesie produkcji móc korzystać ze słuchawek stanowiących dokładny punkt odniesienia, niezależnie od tego, czy pracujemy na monitorach bliskiego pola, głośnikach masteringowych, czy też na immersyjnym systemie głośnikowym. Współpracując z niesamowitym zespołem projektantów słuchawek Sony z Tokio, pomagałem stworzyć słuchawki odznaczające się dokładnością w całym paśmie częstotliwości w różnych zastosowaniach. MDR-M1 to świetny punkt wyjścia dla każdego twórcy, który chce mieć pewność, że dźwięk słyszany w studiu zostanie przekazany użytkownikowi końcowemu w najlepszy możliwy sposób.
⸜ Mike Piacentini (Mastering Engineer w Battery Studios)
Słuchawki MDR-M1 są pod względem równowagi tonalnej bardzo zbliżone do studia A w Power Station. Podczas sesji nagraniowych trzeba zwracać uwagę na to, co słyszą muzycy i wokaliści. Dźwięk w słuchawkach MDR-M1 brzmi tak samo jak w słuchawkach w reżyserce, dzięki czemu łatwiej jest tworzyć muzykę, słuchając siebie nawzajem. Komfort użytkowania sprawia, że podczas długich sesji skupiamy się na muzyce. Mam nadzieję, że słuchawki MDR-M1 staną się standardem sprzętu odsłuchowego używanego podczas sesji nagraniowych.
⸜ Akihiro Nishimura (Recording and Mixing Engineer w Power Station przy Berklee NYC)
Producent informuje, że „słuchawki MDR-M1 powstały z myślą o komforcie”. Ma to się udać dzięki „starannie dopasowanym nausznikom”. Grube, podatne poduszki mają zapewnić szczelność podczas odsłuchu, a nowa, lżejsza konstrukcja umożliwić „dokładne dopasowanie i komfortową pracę podczas długich sesji miksowania i masteringu”.
Słuchawki MDR-M1 są dostarczane z dwoma kablami. Pierwszy to odłączany, wymienny kabel z wtykiem minijack i adapterem wtyku (z minijacka na standardowy wtyk duży jack). Drugi, krótszy może ułatwić pracę w zastosowaniach profesjonalnych w zależności od podłączanego sprzętu i warunków użytkowania.
▌ Dostępność i cena
Słuchawki MDR-M1 będą w sprzedaży już w tym miesiącu w cenie 250 USD. ●
→ www.SONY.jp
→ www.SONY.pl
tekst red./mat. prasowe
foto mat. prasowe
«●»