Rotel DT-6000 i RA-6000. Nowe urządzenia stereo z serii Diamond

Rotel wprowadził do swojej oferty dwa nowe urządzenia, którymi postanowił uczcić 60 lat obecności marki na rynku audio.

Mowa o modelach DT-6000, czyli odtwarzaczu Compact Disc, i o wzmacniaczu zintegrowanym RA-6000. Jak czytamy w materiałach prasowych, „każdy z modeli należących do serii Diamond cechuje się wyrafinowanym, a jednocześnie eleganckim designem, który podkreśla ikoniczne dziedzictwo marki Rotel”. W nowych urządzeniach sięgnięto po układy inspirowane referencyjnymi urządzeniami Michi oraz po podzespoły wykonywane na zamówienie.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
DT-6000

Producent pisze o DT-6000: „zaawansowany przetwornik C/A zintegrowany z napędem optycznym”. To oczywisty chwyt marketingowy, polegający na podkreśleniu roli DAC-a, techniczny nonsens. W rzeczywistości jest to po prostu odtwarzacz Compact Disc z wejściami cyfrowymi, które umożliwiają wykorzystanie jego sekcji D/A.

W urządzeniu zastosowano układ ES9028PRO firmy ESS Technologies, który obsługuje po 4 kanały dla lewego i prawego wyjścia stereo. Jego filtry wyjściowe maja układ zbalansowany. W zasilaniu wykorzystano autorską konstrukcję ekranowanego transformatora toroidalnego oraz kondensatory, charakteryzujące się niskim współczynnikiem ESR.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Producent zwraca uwagę na szeroką paletę połączeń dostępnych na tylnym panelu urządzenia: PC-USB z obsługą MQA i DSD 4X (DSD 256), a także cyfrowe wejścia audio optyczne i koaksjalne z obsługą plików LPCM w jakości 24 bity/192 kHz. Sygnał analogowy pobierzemy gniazd XLR i RCA. Model DT-6000 można zintegrować z popularnymi systemami sterowania za pośrednictwem portu RS-232.

RA-6000

RA-6000 jest stereofonicznym wzmacniaczem zintegrowanym, pracującym w klasie AB z certyfikatem Roon Tested. Charakteryzuje się mocą 350 W na kanał (przy impedancji obciążenia wynoszącej 4 Ω). W urządzeniu tym zastosowano rozwiązania bazujące na flagowych modelach serii Michi, a także pochodzące z innych konstrukcji marki Rotel (wersji MKII). Podobnie jak w modelu DT-6000, również tutaj zastosowano autorski transformator toroidalny i kondensatory foliowe o niskim współczynniku ESR.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Model RA-6000 ma wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy. Oprócz wejścia PC-USB z obsługą MQA, na tylnym panelu wzmacniacza dostępne są trzy wejścia optyczne i trzy koaksjalne, a także analogowe wejścia audio XLR i 2 x RCA, w tym wejście gramofonowe MM. Urządzenie jest też wyposażone w Bluetooth z obsługą kodeka aptX HD.

Dostępność i cena

Ceny DT-6000 i RA-6000 wynoszą, odpowiednio, 13 799 i 20 999 zł. Urządzenia będą dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i srebrnej. W polskiej dystrybucji pojawią się najwcześniej w sierpniu 2022 roku.

www.ROTEL.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

galeria

Poprzednie

Następne