Raidho X2t. Nowe kolumny podłogowe

Duńska firma Raidho oferuje nowe kolumny X2t.

Raidho jest marką należącą do firmy Dantax Radio A/S. Firma Dantax A/S powstała w 1969 roku i zajmuje się głównie projektowaniem, rozwojem, produkcją i sprzedażą produktów audio. Produkty sprzedawane są pod markami Scansonic, Raidho i Gamut.

Raidho X2t to kompaktowe głośniki podłogowe, powstałe na bazie modelu X1t, który zobaczyliśmy na wystawie High End 2022 w Monachium, a któremu przyznaliśmy, wraz z magazynem HIFISTATEMENT.net, nagrodę Statement in High Fidelity; więcej → TUTAJ. Materiały prasowe Raidho mówią, że „X2t potrafi wszystko, co robi kompaktowy X1t, ale na wyższym poziomie”.

Seria X w Raidho oznacza „eXtreme performance for the price”. Nie są to produkty tanie, pod żadnym względem. Ale w serii X znajdziemy rozwiązania, które po raz pierwszy zaprezentowano w droższych seriach tego producenta. X2t ma niemal taki sam wstęgowy głośnik wysokotonowy, jak w RaidhoTD6, który kosztuje 210 000 €. Raidho mówi, że X2t to znaczący krok naprzód w porównaniu z poprzednim modelem X2.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Dwa 5,25-calowe przetworniki basowe w nowym X2t mają teraz powłokę tantalową. Tantal należy do klasy metali ogniotrwałych, które charakteryzują się dużą odpornością na ciepło i zużycie. Jego temperatura topnienia wynosi 2996°C i jest czwartą najwyższą spośród wszystkich metali. To sprawia, że ​​membrana jest znacznie sztywniejsza i twardsza, ale bardzo lekka, dzięki czemu jej rezonans własny przeniesiony został do 15 kHz.

Dalsze zmiany w stosunku do X2 to lepsze komponenty w zwrotnicy, wewnętrzne okablowanie Nordosta i całkowite przestrojenie kolumn. Odsprzęganie obudowy jest zintegrowane z nóżkami. Kolce nie są potrzebne, kolumny stoją na metalowych kulach.

Głośnik wysokotonowy

Wstęgowy głośnik wysokotonowy własnej produkcji jest w całości zaprojektowany i zbudowany ręcznie w Danii. Jest to Planar Magnetic Tweeter z folią o grubości 11 mikronów, co oznacza, że ​​ma pięćdziesiąt razy mniejszą masę w porównaniu do konwencjonalnego głośnika kopułkowego. Dzieje się tak, ponieważ cewka drgająca znajduje się w folii, która waży tylko 20 miligramów. Rezultatem jest praktycznie brak rezonansów i zniekształceń, a głośnik przenosi do 82 kHz.

Zwrotnica

Nowa zwrotnica w X2t ma wysokiej jakości komponenty, ma budowę typu punkt-punkt, a do połączeń użyto kabela Nordost.

Dostępność i cena

Kolumny Raidho X2t dostępne są w cenie 14 000 euro za parę.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Specyfikacja techniczna
  • Budowa: 2,5-drożna
  • Impedancja: 4 Ω
  • Obciążenie basu: bas-refleks
  • Punkty podziału zwrotnicy: 130 Hz i 3,4 kHz, drugiego rzędu
  • Zakres częstotliwości 40 Hz – 50 kHz (+/-3 dB)
  • Czułość: 87 dB 2,83 V/1 m
  • Zalecana moc wzmacniacza: 50 – 150 W
  • Wykończenie Piano Black, klon Birdseye lub dowolny kolor na zamówienie
  • Wymiary (szer. x wys. x gł.): 300 x 1065 x 490 mm
  • Waga: 23 kg/szt.

 RAIDHO.dk

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne