Pro-Ject Stereo Box E ⸜ (mikro)wzmacniacz zintegrowany

Stereo Box E jest najnowszym produktem firmy Pro-Ject z serii miniaturowych urządzeń audio w serii Box.

Firma Pro-Ject została założona w 1991 roku i zrewolucjonizowała świat audio swoim pierwszym, niskobudżetowym gramofonem przeznaczonym dla audiofilów. Jak pisze producent, Pro-Ject 1 był jednym z głównych „katalizatorów odrodzenia winylu”. Pod koniec lat 90. firma wpadła na kolejny pomysł, który ponownie mocno wpłynął na rozwój audio: komponenty mikro o nazwie Box Design. Stereo Box E jest ich najnowszą odsłoną.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jak czytamy w komunikacie prasowym, Pro-Ject „zmniejszył rozmiary zbyt dużych obudów komponentów audio” i zaoferował „świetnie brzmiące produkty za znacznie niższą cenę”. Pierwszym  z nich był przedwzmacniacz gramofonowy Phono Box, po którym otrzymaliśmy cały szereg kolejnych komponentów, w tym DAC, wzmacniacz słuchawkowy, odtwarzacz CD, a także wzmacniacze.

Pierwszym wzmacniaczem zintegrowanym w tej serii był model o nazwie Stereo Box. Urządzenie oparte było na japońskim module wzmacniacza cyfrowego Flying Mole, który –jak czytamy – „brzmiał równie ciepło, jak wzmacniacz lampowy”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Kolejnym wzmacniaczem był modle o nazwie MaiA, który w nieco większej obudowie oferował szereg funkcji łączności, takich jak Bluetooth, wejścia do DAC-a, przedwzmacniacz gramofonowy i wiele innych. Z biegiem lat Pro-Ject starał się jeszcze bardziej obniżyć koszt wzmacniacza MaiA, a rezultatem tych zabiegów jest, jak czytamy, Stereo Box E. Czytamy:

Zaprojektowaliśmy moduł wzmacniacza, który jest zbliżony do poziomu MaiA, ale znacznie tańszy w produkcji. Dodatkowe niewielkie zmiany w przedwzmacniaczu gramofonowym i przetworniku cyfrowo-analogowym pozwoliły nam uzyskać wyjątkowo atrakcyjną cenę 299 EUR (z VAT).
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jak wspomniano powyżej, Stereo Box E jest podstawą systemu audio, dlatego ma on takie same rozmiary i wygląd jak produkty Pro-Ject Box Design z linii S i DS. Pozwala to na zbudowanie pełnego systemu z odtwarzaczem CD, odtwarzaczem plików, radiem internetowym i gramofonem. Pro-Ject wieży że „dobry, wszechstronny, efektywny kosztowo i świetnie brzmiący wzmacniacz zintegrowany MUSI być podstawą każdego PRAWDZIWEGO SYSTEMU HIFI STEREO”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

To ma być klasyczny wzmacniacz stereofoniczny, bez odtwarzacza CD i plików wewnątrz dlaczego? Producent wyjaśnia:

Dlaczego Pro-Ject nie integruje odtwarzacza CD lub streamera z produktem? Z niecierpliwością czekamy na produkty, które przetrwają GENERACJE.
A) ODTWARZACZ CD Niestety, odtwarzacz CD jest urządzeniem elektromechanicznym! Wymaga więc serwisowania, naturalnie ulega degradacji i ma 100 razy wyższy wskaźnik awaryjności w porównaniu do wzmacniacza. Dlatego NIE MOŻNA wbudować odtwarzacza CD we wzmacniacz, ponieważ ogromnie zwiększyłoby to koszty serwisu.
B) STREAMER Nie wymaga serwisowania sprzętu, ale oprogramowanie szybko się zużywa. Podobnie jak w przypadku komputera PC, regularnie potrzebujesz nowego sprzętu, aby uruchomić nowe oprogramowanie. Cykl życia jest często krótszy niż 5 lat. Dlaczego więc ktoś miałby wbudowywać streamer we wzmacniacz, który ma niemal nieskończoną żywotność? Dlatego też należy oddzielić streamer, mieć wzmacniacz na zawsze i po prostu zmienić go, gdy po pewnym czasie stanie się przestarzały. To jest PRAWDZIWIE ZRÓWNOWAŻONE myślenie i rozwój produktu!
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Dostępność i cena

Wzmacniacz Pro-Ject Stereo Box będzie dostępny już listopadzie, w cenie 299 Euro (z VAT).

www.PROJECT-AUDIO.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne