Pro-Ject AUTOMAT A1. Nowy gramofon automatyczny austriackiego producenta

Firma Horn Distribution poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży w Polsce najnowszego gramofonu Pro-Ject, modelu AUTOMAT A1.

Jak czytamy w materiałach prasowych, produkty Pro-Jecta „zawsze charakteryzowały się doskonałą jakością dźwięku”, ale firma chce również, aby były one „łatwiejsze w instalacji i użytkowaniu dla klientów, którzy obawiają się samodzielnej instalacji i skomplikowanego użytkowania”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest w pełni automatyczny gramofon Automat A1. Został on wykonany w Niemczech przez tradycyjną manufakturę z – jak czytamy – bogatym doświadczeniem w produkcji gramofonów automatycznych:

Niezawodna technologia jest tym, co pozwala nam dostarczyć dźwięk i filozofię Pro-Jecta do zupełnie nowej publiczności, a wraz z nią przystępne cenowo i wysokiej jakości HiFi do domów ludzi. Jest to jedyna w swoim rodzaju szansa i możliwość, która pozwala nam osiągnąć nowe szczyty w dziedzinie projektowania gramofonów automatycznych. A wszystko zaczyna się od A1.

Technika

˻ Automatyka ˺ Gramofon automatycznie startuje i się zatrzymuje, przy czym automatyka w czasie odtwarzania jest całkowicie odłączona. W pełni mechaniczna automatyka jest załączana po naciśnięciu przycisku start, a ramię gramofonu jest automatycznie przesuwane do rowka prowadzącego płytę. Producent deklaruje, że podczas odtwarzania, automatyka nie ma żadnego wpływu na jakość odtwarzania, a ponieważ działa ona całkowicie mechanicznie – bez potrzeby stosowania dodatkowej elektroniki – nie ma też wpływu na jakość dźwięku.

˻ Obudowa ˺ W drewnianej obudowie uniknięto pustych przestrzeni, gdzie tylko było to możliwe, pozostawiając miejsce tylko na podzespoły wewnętrzne A1. Wyższa niż w innych konstrukcjach tego typu masa obudowy ma pomóc w redukcji rezonansów. Gramofon wyposażono w nowe nóżki, wykorzystujące wewnętrzną warstwę tłumiącą z silikonu.

˻ Talerz ˺ Aluminiowy talerz jest został wykonany w Niemczech. W trzech krokach jest on najpierw tłoczony, gięty i perforowany. Od wewnątrz dodawany jest pierścień tłumiący, aby zwiększyć wagę i zredukować drgania. W kolejnym etapie jest on obracany i wyważany. Na koniec otrzymuje on gładką powłokę lakierniczą.

˻ Ramię ˺ A1 wyposażony jest w 8,3-calowe aluminiowe ramię. Headshell jest całkowicie nową konstrukcją, zaprojektowaną specjalnie dla A1. Wykonano go z polimeru wzmocnionego włóknem węglowym. Gramofon dostarczany jest z wkładką Ortofona OM10. Mało znanym faktem jest to, że wkładki serii OM mają swoje korzenie rozwojowe i dziedzictwo w ultralekkich masach ramion tonalnych.

Siła nacisku i antyskating są fabrycznie ustawione, dzięki czemu A1 jest gotowy do pracy niemal od razu po wyjęciu z pudełka.

Poszczególne komponenty A1 są w 98-99% wykonane i wyprodukowane w Niemczech.

Dostępność i cena

A1 wraz z wkładką będzie dostępny w cenie detalicznej 1799 zł w lutym 2022 roku, m.in. w Salonach Denon i Audio Forum. Dystrybucja: pl.HORN.eu.

www.PROJECT-audio.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

Poprzednie

Następne