Perfect „LIVE” ⸜ remaster na dwóch płytach LP

Właśnie ukazał się nowy remaster jednego z najsłynniejszych nagrań koncertowych w historii polskiego rocka.

Ponad 40 lat po premierze do sklepów trafia dwupłytowe, winylowe wznowienie drugiego albumu Perfectu. Wydawcą jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Na jednym z krążków pomieszczono oryginalny album, a na drugim znalazły się dwa single z tego okresu; ten drugi to maxi singiel 12” 45 RPM.

» PERFECT w „High Fidelity”:
  • RECENZJA: Perfect LIVE, Savitor/Polskie Radio PNCD 1656, CD (1983/2013), więcej → TUTAJ.
  • RECENZJA: Perfect, Breakout, Budka Suflera, Maanam, Komeda Quintet na płytach SACD ˻ SERIA 2 ˺ & ˻ SERIA 3 ˺, więcej → TUTAJ.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wydawca pisze:

Październikowy wieczór ’82. Na dworze ciemna i zimna noc stanu wojennego, a w warszawskim klubie Stodoła blask i żar. Gra zespół Perfect w składzie: na gitarach Zbigniew Hołdys i Andrzej Urny, na gitarze basowej Andrzej Nowicki, na perkusji Piotr Szkudelski. Przy mikrofonie Grzegorz Markowski, do niedawana obiecujący aktor teatralny, dziś bóg rocka, spocony, z obnażonym torsem, owijający sobie publiczność wokół palca.
Po przerwie wymuszonej przez komunistyczne władze był to pierwszy koncert zespołu, którego słuchała cała Polska. Nakład debiutanckiego albumu z niezapomnianą białą okładką sięgnął trzystu tysięcy egzemplarzy. W radiu tej muzyki nie można było usłyszeć, ale grało się ją na każdej prywatce, aż do zdarcie płyty. Posłuchać jej na żywo było marzeniem każdego nastolatka.

Zbigniew Hołdys mówił po latach:

Ten koncert był ważny z wielu powodów. Odbywał się w szczególnym momencie, miał swój unikalny kontekst, towarzyszyły mu chwilami niezwykłe okoliczności. W jakimś sensie decydowały się wtedy nasze losy. Być może dlatego pamiętam go bardzo dobrze i pamiętam wszystko, co się działo wokół. I być może dlatego jest w nim tyle energii. I dlatego jestem z niego dumny.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Longplay LIVE po raz pierwszy został wydany w 1983 roku przez Savitor, pierwszą w PRL prywatną wytwórnię płyt gramofonowych. Okazał się sukcesem komercyjnym, ale po wyczerpaniu pierwszego nakładu przez wiele lat był niedostępny na legalnych, fizycznych nośnikach.

Remasteringu nagrań dokonał Tadeusz Mieczkowski:

Poprawki polegały na tym, żeby usunąć przestery, zabrudzenia i zakłócenia. Zadanie polegało na tym, żeby z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii podkreślić walory brzmieniowe oryginalnego nagrania.

Pierwsza z płyt zawiera program z oryginalnego longplaya. Druga to kolekcjonerski i audiofilski maxi singiel: czterech piosenek, które nie zmieściły się na LP 1, należy słuchać, ustawiwszy prędkość talerza gramofonu na 45 obrotów na minutę.

www.POLSKIERADIO.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne