Octavio – nowa marka w dystrybucji Q21

W dystrybucji Q21 pojawiła się nowa marka oferująca sprzęt związany z przesyłem strumieniowym.

Octavio to francuska firma założona przez zespół melomanów, których – jak czytamy w materiałach prasowych – „łączy wspólne pragnienie: poprawić i ułatwić słuchanie muzyki w domu poprzez ożywienie systemów audio w oparciu o najlepszą technologię”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Octavio narodziło się w dwóch mieszkaniach studenckich w Lille. Założyciele firmy, David i Victor, posiadali vintage’owe systemy audio, które cenili przede wszystkim za wysoką jakość brzmienia. Niestety, taka elektronika z reguły nie jest kompatybilna z nowymi formatami, źródłami cyfrowymi ani popularnymi serwisami strumieniowymi. Obaj stanęli więc przed tym samym problemem – jak zachować jakość swojego zestawu hi-fi, jednocześnie łatwo korzystając z najnowszych innowacji? Uznali, że najlepiej byłoby ulepszyć posiadany sprzęt, czyniąc go bardziej nowoczesnym. Po wielu miesiącach projektowania i testowania stworzyli urządzenie, które spełniło ich marzenie. Po udanej kampanii w jednym z serwisów crowdfundingowych narodziła się firma, którą funkcjonuje obecnie.

Stream

W katalogu Octavio znajdziemy dwa kompaktowe komponenty audio oraz szereg akcesoriów, takich jak kable czy zasilacze. Pierwszym urządzeniem – tym, od którego wszystko się zaczęło – jest odtwarzacz plików o nazwie Stream. To niewielkie, mieszczące się w dłoni pudełeczko zostało zaprojektowane przede wszystkim z myślą o melomanach, którzy chcą odtwarzać muzykę bezprzewodowo, zachowując posiadany sprzęt, który na to nie pozwala.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Dzięki Streamowi można zmodernizować swój klasyczny system audio, dając mu dostęp do świata plików i multiroom. Stream oferuje obsługę AirPlay 2, a także TIDAL Connect, aby sterować odtwarzaniem bezpośrednio z aplikacji TIDAL. Sterowanie odbywa się bezpośrednio ze smartfona, dzięki aplikacji Octavio. Stream jest kompatybilny z najpopularniejszymi serwisami streamingowymi i radiami internetowymi, takimi jak Qobuz, Spotify, Deezer, Amazon Music, TIDAL, a nawet TuneIn i iHeartRadio. Sygnał ze Streama można wyprowadzić zarówno na drodze analogowej, dzięki wyjściu mini-jack 3,5 mm, jak i cyfrowej, poprzez wyjście optyczne.

Octavio

Drugim modelem w aktualnej ofercie Octavio jest system all-in-one o nazwie AMP. To niewielki wzmacniacz z łącznością sieciową. Stopień wzmacniacza wykorzystuje układ TPA3250, który pozwala na uzyskanie mocy 2 x 35 W przy 8 Ω (wersja z zasilaczem 24 V) lub 2 x 65 W przy 8 Ω (wersja z zasilaczem 32 V).

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Oprócz łączności bezprzewodowej AMP zapewnia również łączność przewodową. Otrzymujemy dwa wejścia stereo RCA, cyfrowe wejście optyczne, port USB-A, złącze Ethernet oraz łączność Wi-Fi i Bluetooth 5.0. Po stronie wyjściowej urządzenie oferuje terminale głośnikowe oraz wyjście dla subwoofera. Dostajemy również kompatybilność z systemami AirPlay 2, Spotify Connect i TIDAL Connect.

Octavio AMP wykorzystuje autorską technologię Sound Filter, która analizuje sygnał audio na wejściu i porównuje go z sygnałem wyjściowym, aby wyeliminować zniekształcenia w czasie rzeczywistym. Całość zamknięta jest w wykonanej z metalu obudowie o wymiarach 4 x 20 x 20 cm.

Urządzenia marki Octavio można obsługiwać za pomocą dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Obecnie powstaje jednak jeszcze bardziej zaawansowana aplikacja o nazwie Virtuose.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wszystkie urządzenia Octavo produkowane są we Francji we współpracy z rodzimymi firmami, co ma na celu zapewnienie najwyższej jakości i powtarzalności wyrobów. Materiały prasowe mówią, że Francuzi dbają o swoich pracowników, wychodząc z założenia, że możliwość pracy całego zespołu w przyjaznej przestrzeni wpływa na podejście do dobrego samopoczucia w pracy, a osoba czująca się swobodnie w swoim otoczeniu to szczęśliwy pracownik, który dobrze wykonuje swoją robotę.

Tam, gdzie to możliwe, Octavio stara się korzystać z usług francuskich poddostawców i wykonawców części, takich jak chociażby obudowy. Nawet opakowania powstają we Francji. Założycielom firmy bardzo bliskie są też kwestie związane z ochroną środowiska. Nie chodzi tu tylko o proces produkcji, ale przede wszystkim o długowieczność samego sprzętu. Stream i AMP są budowane ze sprawdzonych komponentów, dzięki czemu powinny długo służyć swoim właścicielom.

Oba modele korzystają też z regularnych aktualizacji oprogramowania, co wydłuża ich życie. W przypadku braku aktywności sprzęt automatycznie przełącza się w tryb uśpienia, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii, a najbardziej zanieczyszczające części zostały zastąpione komponentami bardziej przyjaznymi dla środowiska.

Dostępność i ceny

Wszystkie produkty marki Octavio są już dostępne w Polsce.

Odtwarzacz Stream występuje w trzech wersjach, które różnią się dołączonym do zestawu przewodem. Klienci mają do wyboru zestaw z interkonektem z wtykami RCA, analogowym kablem 3,5 mm lub cyfrowym kablem optycznym. Niezależnie od wybranego wariantu sugerowana cena detaliczna jest taka sama i wynosi 999 zł.

Octavio AMP oferowany jest z dwoma zasilaczami – mniejszym (24 V) i większym (32 V). W pierwszym przypadku cena wynosi 3299 , a za zestaw z mocniejszym zasilaczem zapłacimy 3699 zł. Firmowe akcesoria można również kupić osobno.

Kable Octavio Jack 3.5 mm, Octavio RCA, Octavio Toslink i Octavio Ethernet kosztują odpowiednio 39, 49, 59 i 99 zł.

www.OCTAVIO.fr

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne