NuPrime STA-9X. Wzmacniacz mocy

STA-9X jest najnowszym wzmacniaczem mocy (koncówką) amerykańskiej firmy NuPrime.

Jak pisze producent, jest ona „jeszcze lepsza, jeszcze mocniejsza, za sprawą której dźwięki instrumentów w górnych rejestrach zyskują dodatkowy blask, a wokale dostarczają jeszcze więcej emocjonalnych doznań”. NuPrime STA-9X jest udoskonalonym następcą modelu STA-9, a historycznie wywodzi się zkonstrukcji wzmacniacza AMG-STA. W trybie stereo pracuje z mocą 130 W przy 8 Ω, a w trybie mono oddaje 330 W przy 8 Ω.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Końcówka STA-9X pracuje w klasie, o której producent mówi D+A. Została zaprojektowana, jak czytamy, aby poprawić „przebieg harmonicznych parzystego rzędu” w stosunku do modelu STA-9. Harmoniczne te cechują lampy elektronowe, dlatego ma to zapewnić brzmienie, które jest „inne od suchego, klinicznego, ostrego dźwięku, kojarzonego z technologią półprzewodnikową lub miękkiego i ciepłego dźwięku, kojarzonego z większością wzmacniaczy lampowych”.

Konstrukcja NuPrime STA-9X bazuje na rozwiązaniu o nazwie ULCAM (Ultra Linear Class A Module) oraz projekcie wzmacniacza STA-9, pracującym w klasie D. Urządzenie jest, jak mówi producent, wyposażone w silny wzmacniacz typu single-ended, bez ujemnego sprzężenia zwrotnego w sekcji wejściowej, który został został połączony ze wzmacniaczem w klasie D o podwójnym sprzężeniu zwrotnym. W ten sposób „STA-9X osiągnął dźwięk ciepły oraz dynamiczny, z niezwykłą szybkością i przejrzystością”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wzmacniacz STA-9X przełącza się z częstotliwością 750 kHz (najwyższa na rynku), znacznie przekraczającą częstotliwość próbkowania płyt kompaktowych 44,1 kHz. Większość wzmacniaczy w klasie D przełącza się z częstotliwością 300 kHz lub mniejszą. Urządzenie zostało wyposażone w nowy zasilacz liniowy z mocnym transformatorem toroidalnym, który „redukuje szumy o wysokiej częstotliwości i zapewnia wysoką jakość brzmienia basu”. Za filtrowanie zasilania odpowiadają 4 kondensatory dedykowane do zastosowań audio.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cechy szczególne
  • pojedyncze (nieujemne) sprzężenie zwrotne w klasie A i podwójne w klasie D, koncept wywodzi się z AMG STA,
  • tryb stereo z możliwością mostkowania w tryb mono, w którym dysponujemy mocą 330 W przy 8 Ω,
  • parzyste harmoniczne (H2),
  • 130% wyższa zdolność wysterowania niż w STA-9,
  • częstotliwość przełączania 750 kHz, poszerzone pasmo przenoszenia do 50 kHz,
  • nowy liniowy zasilacz z wysokowydajnym transformatorem toroidalnym,
  • ścieżka sygnału bez kondensatorów.
Cena: 6395

NUPRIMEAUDIO.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne