Nagra MC-6. Pierwsza w historii firmy wkładka gramofonowa

Audio Technology Switzerland ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży pierwszej w historii marki wkładki gramofonowej Nagra Reference MC-6.

Nagra, szwajcarska firma high-end, informuje o pierwszej w jej historii wkładce gramofonowej – Reference MC. Pierwsze egzemplarze mają trafić do sprzedaży w grudniu.

Wkładka Nagra Reference MC-6 to, jak czytamy w materiałach prasowych, produkt wielu lat intensywnych prac badawczo-rozwojowych uzupełnionych długotrwałymi testami odsłuchowymi. Wkładka MC dostępna będzie w dwóch wariantach, o impedancji wewnętrznej 4 i 6 Ω. Jak mówi producent, zaprojektowana została równolegle z gramofonem i ramieniem Nagra 70th Anniversary Reference

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Producent wskazuje na kilka ważnych cech, które mają być „znaczące i unikalne”. Podczas gdy tradycyjne przetworniki z ruchomą cewką wykorzystują cewkę nawiniętą na jednowarstwowy korpus, wkładka Nagra Reference MC-6 wykorzystuje przetwornik z dwuwarstwowym korpusem cewki nawiniętej drutem z czystego srebra. Przy impedancji wewnętrznej 6 Ω napięcie wyjściowe wynosi 0,45 mV (5 cm/s), a przy 4 Ω 0,30 mV. Sztywny rubinowy wspornik jest połączony z tytanową konstrukcją o wysokiej wytrzymałości z powłoką o firmowej nazwie  DLC (ang. diamond-like carbon, węgiel diamentopodobny). Tytanowa struktura zastosowana w interfejsie między cewką i korpusem oraz wspornikiem ma na celu zmniejszenie tradycyjnego źródła rezonansów i redukować wibracje niezwiązane z sygnałem muzycznym.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Igła ma szlif szwajcarskiej produkcji o profilu Fritz Gyger S wybrany ze względu na, jak czytamy, „cudowne połączenie szczegółowości i muzykalności”. Kolejnym dowodem obsesyjnej dbałości o szczegóły w konstrukcji wkładki ma być budowa pinów złącza. Te zastosowane we wkładce Reference MC mają na celu „wyeliminowanie powszechnie spotykanych elementów łączących ją z cewką”. W Reference MC piny dochodzą do samej cewki.

Oprócz dużego nacisku na budowę system generatora i igły, zespół inżynierów i projektantów Nagry zwrócił uwagę na korpus wkładki. Prace materiałoznawcze doprowadziły zespół do opracowania unikalnego stopu metali nieżelaznych o nazwie EXIUM AM. Materiał ten został pierwotnie opracowany w trakcie badań nad materiałami lotniczymi. Jest on wynikiem wspólnych prac CNES (francuski odpowiednik NASA), Ecole de

Mines de Paris i francuskiej firmy LBI Foundries. Został on opracowany w celu osiągnięcia stopu o wysokich właściwościach tłumiących – jest to, jak czytamy, niezbędny atrybut misji na Marsa, której celem był pomiar sejsmicznych drgań na Czerwonej Planecie. Inżynierowie Nagry ustalili, że to dzięki wysokiemu tłumieniu wewnętrznemu stop doskonale sprawdza się w zastosowaniach audio, gdzie eliminacja niepożądanych drgań i rezonansów jest najwyższym priorytetem.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W rezultacie tych badań wkładka Nagry wykorzystuje materiał EXIUM AM w krytycznym interfejsie między generatorem wkładki i jej korpusem. Badania te pomogły także w doborze tego materiału na talerz gramofonu Nagra 70th Anniversary Reference. Nagra zapewniła sobie wyłączne prawo do użytkowania tego stopu na całym świecie w produktach audio.

Dane techniczne
  • Impedancja wewnętrzna: 4 lub 6 Ω
  • Podatność: 12 µm/mN
  • Napięcie wyjściowe: 0,45 mV (6 Ω) ⸜ 0,3 mV (4 Ω)
  • Balans między kanałami: <0,5 dB
  • Przesłuch: >30 dB (ważony)
  • Waga: 14,3 g
  • Szlif igły: FGS
  • Nacisk igły: 2 – 2,2 g

www.NAGRAAUDIO.com

tekst red./mat. prasowe

zdjęcia mat. prasowe

 «●»

Poprzednie

Następne