Monitor Audio Platinum 3G. Nowa topowa seria

Brytyjska firma Monitor Audio wprowadziła do sprzedaży najnowszą wersję swojej topowej serii Platinum, z dopiskiem 3G.

Jak czytamy w materiałach prasowych, odzwierciedla ona „pragnienie dotarcia do dźwiękowej perfekcji”. Seria Platinum 3G została wprowadzona na rynek w 50. rocznicę powstania Monitor Audio. producent deklaruje, że opiera się ona na jego wizji „przybliżenia słuchacza do dźwiękowej i wizualnej perfekcji”, a należące do niej kolumny mają wszelkie podstawy, aby stać się „obiektem pożądania”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W serii Platinum 3G otrzymujemy cztery modele zaprojektowane tak, aby spełniały wymagania zarówno systemów stereo, jak i wielokanałowych konfiguracji systemu kina domowego. Seria składa się z kolumn podstawkowych Platinum 100 3G, średniej wielkości kolumn podłogowych Platinum 200 3G oraz flagowego modelu podłogowego Platinum 300 3G. Od podstaw zaprojektowano również głośnik centralny Platinum 250 3G, część systemu AV.

Technika

Modele z serii Platinum 3G wyposażony został w nowy przetwornik wysokotonowy trzeciej generacji z membraną harmonijkową (MPD III). Głośnik ten został opracowany przez inżynierów Monitor Audio podczas tworzenia prototypu kolumn „Concept 50”, zaprezentowanego na początku tego roku z okazji obchodów 50-lecia firmy. Jak informuje producent, w MPD III znajdziemy innowacyjne rozwiązania, które zmniejszają zniekształcenia i wyrównują pasmo przenoszenia, podczas gdy zoptymalizowany falowód zapewnia kontrolowaną kierunkowość.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Oprócz przetwornika wysokotonowego MPD III, w nowej serii znajdziemy inne, nowe rozwiązania:

  • Membrana RDT III, stosowana we wszystkich przetwornikach średniotonowych i niskotonowych Platinum 3G. Ta niezwykle sztywna membrana zbudowana jest z trzech odrębnych warstw. Rdzeń o strukturze plastra miodu Nomex jest umieszczony pomiędzy ultracienką i bardzo sztywną warstwą C-CAM (Ceramic-Coated Aluminium) oraz podwójną warstwą włókna węglowego, ułożonego i połączonego pod kątem 90 stopni, aby uzyskać jeszcze wyższą sztywność. Superlekka, a jednocześnie wytrzymała membrana RDT III ma działać jak doskonały tłok, a w połączeniu z najnowszym, zoptymalizowanym i wyprofilowanym zawieszeniem górnym oraz czarnym koszem ma pozwolić głośnikom średnio- i niskotonowym z serii Platinum 3G pochwalić się najniższymi zniekształceniami spośród wszystkich przetworników w historii Monitor Audio.
  • Dedykowany przetwornik średniotonowy stosowany w modelach Platinum 200 3G i Platinum 300 3G oferuje kilka istotnych zmian, które mają pomóc uzyskać płynniejsze przejście między nimi i głośnikiem wysokotonowym MPD III. Układ Dynamic Coupling Filter (DCF) pomaga kontrolować wibracje membrany. Pomagają w tym również większe i mocniejsze magnesy neodymowe, nowy układ napędowy, cewka krótsza niż szczelina magnetyczna i wyższa obciążalność mocowa. Dodatkowo, precyzyjnie obliczone komory głośników średniotonowych redukują fale stojące.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
  • Całkowicie nowa głośnik średniotonowy dla modelu Platinum C250 3G swoje powstanie zawdzięcza  serii Cinergy Theater Monitor Audio, mającej certyfikat THX. Wykorzystuje on zoptymalizowany system napędowy i chociaż ma tylko 2,5 cala średnicy, został wyposażony w bardzo dużą cewkę.
  • Przetworniki niskotonowe są wyposażone w cewki o mniejszej długości niż szczelina magnetyczna, mające dużą średnicę, dzięki czemu zapewniają wyższą obciążalność mocową. Umożliwiają one większe i bardziej liniowe wychylenie przetwornika, co skutkuje szerszym zakresem dynamiki przy lepszej kontroli.

Kolumny Platinum 3G mają luksusowy wygląd i dostępne są w trzech wykończeniach: Piano Ebony, Piano Black i Pure White Satin. Zakrzywiony profil ścianek przednich zmniejsza dyfrakcję fal, a jednocześnie powoduje, jak mówi producent, że kolumny wyglądają niezwykle elegancko. Pomagają w tym również nowe aluminiowe ramki przetworników, które skrywają pręty napinające, mocujące przetworniki do obudowy – tworząc strukturę, która jest, jak czytamy, prawie całkowicie odporna na drgania i wolna od wibracji.

www.MONITORAUDIO.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne