Monitor Audio Hyphn. Topowe kolumny producenta

Brytyjska firma Monitor Audio Group zaprezentowała swoje nowe flagowe kolumny – Hyphn.

Jest to, jak pisze,  „niezrównany, ostateczny, bezkompromisowy pokaz obecnych możliwości projektowych, inżynieryjnych i produkcyjnych firmy oraz jej przyszłych ambicji”. Rob Barford, dyrektor naczelny Monitor Audio Group, dodaje:

Szczególną korzyścią płynącą z bycia niezależnym producentem jest możliwość kontrolowania kierunku rozwoju oraz odkrywania pomysłów i wyzwań technicznych z pełną swobodą twórczą. Zadaliśmy sobie więc pytanie: co byłoby możliwe, gdybyśmy zebrali razem wszystko, czego nauczyliśmy się przez ponad 50 lat projektowania, konstruowania i budowania głośników? Był tylko jeden sposób, aby się tego dowiedzieć; trzy lata później z przyjemnością przedstawiamy odpowiedź. Hyphn nie przypomina niczego, co stworzyliśmy wcześniej my lub ktokolwiek inny: to najbardziej ambitny, zaawansowany technicznie i potężny głośnik w historii Monitor Audio Group. To ostateczna demonstracja możliwości, które rozwinęliśmy w ciągu pierwszych pięciu dekad – i kształt tego, co stanie się w przyszłości.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Kluczowe cechy
  • Nowy flagowy głośnik jest najbardziej zaawansowanym technicznie modelem historii Monitor Audio
  • Hyphn to ewolucja i produkcyjna wersja prototypu Concept 50, zaprezentowanego z okazji 50-lecia firmy Monitor Audio w 2022 roku
  • Termin architektoniczny „myślnik” — połączenie między dwiema większymi strukturami uznano za odpowiednią nazwę, biorąc pod uwagę radykalny projekt głośników
  • Zastosowanie unikalnej technologii „M-Array” dla wysokich i średnich częstotliwości, z najnowszym przetwornikiem harmonijkowym i sześcioma 2-calowymi przetwornikami średniotonowymi o całkowicie sztywnych membranach
  • Wyposażone w dwie pary potężnych 8-calowych przetworników basowych z redukcją drgań
  • W każdej kolumnie znajduje się łącznie jedenaście przetworników
  • Hyphn posiadają, precyzyjnie frezowaną termoformowaną obudowę z kamienia mineralnego i akrylowego
  • Dostępne są w trzech luksusowych wersjach wykończenia: matowa czerń, matowa biel i matowa zieleń „Heritage”
  • Zaprojektowane, skonstruowane i wykonane całkowicie we własnym zakresie w Wielkiej Brytanii
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Hyphn jest wersją produkcyjną prototypu Concept 50, pokazanego w 2022 roku na wystawie High End w Monachium. Jej sercem jest M-Array, unikalna konfiguracja, opracowana przez inżynierów firmy Monitor Audio, składająca się z pojedynczego przetwornika wysokotonowego otoczonego co najmniej sześcioma 2-calowymi przetwornikami średniotonowymi. Rezultatem ma być „wyjątkowa przejrzystość sceny dźwiękowej, pozwalająca słuchaczowi precyzyjnie zlokalizować poszczególne instrumenty i wokale”.

Przetwornik wysokotonowy wykorzystuje nową membranę Micro Pleated Diaphragm III (MPD III) trzeciej generacji, zapewniając „większy, wyraźniejszy i bardziej spójny dźwięk”. Ta sama technologia, opracowana przez inżynierów-akustyków firmy Monitor Audio dla prototypu Concept 50, pojawia się również w najwyższej klasy głośnikach podłogowych Platinum Series 3G. Sześć 2-calowych przetworników średniotonowych jest wyposażonych w membrany Rigid Diaphragm Technology III (RDT III) firmy Monitor Audio, wprowadzone do naszych nowych kolumn w 2022 roku.

System M-Array jest umieszczony prostopadle pomiędzy dwoma filarami Hyphn, z których każdy skrywa parę potężnych 8-calowych przetworników basowych, skierowanych do wewnątrz, w konfiguracji redukującej naprężenia mechaniczne, co skutkuje „prawie zerową siłą wibracji ze strony przetworników, zarówno wewnątrz nich, jak i na zewnątrz”. Cewki drgające o dużej średnicy redukują zniekształcenia harmoniczne, zapewniając „czysty, zwarty i mocny bas”, jak informuje producent.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Hyphn bierze swoją nazwę od terminu architektonicznego „myślnik” – ogniwa łączącego dwie oddzielne struktury. Każdy głośnik składa się z dwóch filarów, a między nimi umieszczono „myślnik” – system M-Array.

Obudowa jest wykonana z formowanego termicznie, precyzyjnie frezowanego kamienia mineralnego i akrylowego, tworzącego całkowicie sztywną konstrukcję. Dzięki uformowanym wraz z obudową rurom bas-refleksu, wzmacniającemu ożebrowaniu i usztywnieniom, grubych na 12-25 mm wewnętrznych i zewnętrznych ścianek, usztywnieniom wokół przetworników basowych z redukcją drgań, obudowa jest prawie pozbawiona wibracji. Minimalizuje to fizyczne zniekształcenia i pasożytnicze rezonanse, zapewniając optymalną klarowność i dokładność dźwięku.

Hyphn występują w trzech luksusowych wykończeniach – Pure Satin White, Matte Black i Matte Heritage Green.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Dostęność i cena

Kolumny Hyphn dostępne są u wybranych partnerów na całym świecie od 2 maja 2023 roku. Ich cena wynosi 82 500 euro za parę.

www.MONITORAUDIO.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne