MoFi Electronics SourcePoint 10. Premiera kolumn na Capital Audiofest w Rockville USA

MoFi Electronics informuje o premierze swoich kolumn SourcePoint 10. Odbędzie się ona  w czasie trwającej w dniach 11-13 listopada wystawy Capital Audiofest w Rockville USA.

Jak informuje producent, monitory te są wynikiem 18 miesięcy badań i eksperymentów, prowadzonych pod okiem głównego projektanta Andrew Jones’a. Jones, przypomnijmy, był głównym inżynierem firmy KEF, zaprojektował również system współosiowy dla firmy TAD. SourcePoint 10, zaprojektowane przy założeniu że koszty nie mają znaczenia, są perfekcyjnie dopasowane do gustu tych wszystkich, którzy chcą sobie zapewnić odtwarzanie dźwięku z najwyższą możliwą jakością. Jak mówi Jones:

Niezależnie od tego, ile kosztuje produkt audio, moją pasją jest dostarczanie poziomu jakości dźwięku i doświadczenia znacznie przekraczającego ich cenę.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jednym z głównych celów MoFi Electronics z SourcePoint 10 ma być przebicie się przez zatłoczony rynek głośników dzięki unikalnemu modelowi, który „wyróżnia się dźwiękowo i wizualnie”. Na uwagę zasługuje opracowanie własnego niestandardowego przetwornika, 10-calowego, koncentrycznego. Chociaż Jones cieszy się światową reputacją dzięki swojemu doświadczeniu w zakresie koncentrycznych głośników, SourcePoint 10 – jak czytamy – stanowi odejście od jego wcześniejszych projektów. Zamiast budować tradycyjną trójdrożną implementację z małymi przetwornikami, Jones i MoFi opracowali dwudrożny głośnik z dużym przetwornikiem.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Aby zminimalizować ruch membrany i uzyskać głęboki bas wybrano średnicę 10 cali, ponieważ uznano, że to „idealny rozmiar dwudrożnego systemu koncentrycznego”. MoFi eksperymentowało z mieszanką pulpy papierowej i opracowało kształt stożka, który zarówno optymalizuje rezonanse wewnętrzne membrany, jak i spełnia wymagania falowodu dla sygnału z głośnika wysokotonowego. Jones wybrał papier po ocenie różnych egzotycznych materiałów. Uważa, że celuloza ma przy tym rozmiarze membrany wszystkie potrzebne właściwości.

Głośnik wysokotonowy to 1,25-calowa miękka kopułka zdolna, dzięki dużej średnicy cewki, do pracy przy punkcie podziału wynoszącym zaledwie 1,6 kHz. Duża średnica membrany wysokotonowej pozwala na przetwarzanie stosunkowo niskich częstotliwości.   

SourcePoint 10 jest napędzany przez system magnesów, który MoFi Electronics nazywa „Twin-Drive”. Pomaga on głośnikowi grać z „wyjątkową dynamika i czystością”. MoFi mówi, że po miesiącach symulacji pola magnetycznego, Jones wybrał precyzyjnie sprzężone ze sobą, wysokostrumieniowe magnesy neodymowe dla obu głośników. Efektem było to, że pomagają sobie nawzajem w kierowaniu strumienia magnetycznego w szczeliny głośników. Konstrukcja magnesu Twin-Drive pozwala wytworzyć w pełni symetryczne pole magnetyczne, które eliminuje modulację strumienia, zapewniając wyjątkowo niskie zniekształcenia intermodulacyjne (IMD) i wysoką precyzję działania.

Nie wystarczy po prostu zoptymalizować pasmo przenoszenia głośnika niskotonowego i wysokotonowego”, mówi Jones. „Niezwykle ważne jest również zminimalizowanie zniekształceń w strukturze napędu membrany. Jeśli wprowadza on zniekształcenia, wygeneruje nowe częstotliwości poza oryginalnym sygnałem. Bardzo świadomie podeszliśmy do konstrukcji „silnika”, aby zmniejszyć te zniekształcenia.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wiele uwagi poświęcono również obudowie i kształtowi grubej na dwa cale przedniej ściance. Wielopłaszczyznowa przegroda umieszczona jest, w celu zredukowania dyfrakcji fali dźwiękowej, w inspirowanej produktami z połowy zeszłego wieku ramie obudowy. Pozostałe ścianki wykonane są z paneli MDF o grubości jednego cala. Obudowa ma wewnętrzną objętość 50 litrów, czyli prawie dwie stopy sześcienne. Taki rozmiar dał MoFi pożądaną kombinację rozciągnięcia basu (od 42 Hz) i dynamiki, z wysoką czułością (91 dB) i prawdziwą 8-omową impedancją (minimum 6,4 omów). Monitory SourcePoint 10 mają być więc łatwe do wysterowania.

Dwa dodatkowe usztywnienia wewnętrzne jeszcze bardziej wzmacniają obudowę, minimalizując jej drgania. Z zewnętrz ścinki i tył pokryte są fornirem z prawdziwego drewna – satynowego orzecha lub czarnego jesionu.

Dostępność i cena

Sprzedaż SourcePoint 10 rozpocznie się w grudniu tego roku w cenie 4999 Euro za parę.

www.MOFIELECTRONICS.com

tekst red./mat. prasowe

zdjęcia mat. prasowe

 «●»

Poprzednie

Następne