Melodika Brown Sugar BSSC95xx. Nowy kabel głośnikowy polskiej firmy

Polski producent okablowania, firma Melodika, wprowadził do sprzedaży nowy kabel głośnikowy Brown Sugar BSSC95xx.

Jak czytamy w materiałach prasowych, jest to „efekt polskiej myśli technicznej i zwieńczenie 7 lat badań, testów i obserwacji podjętych przez specjalistów z Melodiki”. Nowy kabel głośnikowy z serii Brown Sugar zbudowany z wykorzystaniem rozwiązań wprowadzonych wcześniej w kablu BSC2950, który jest topowym modelem w tej serii.

To złożona technologicznie konstrukcja, w której połączono takie techniki i rozwiązania, jak Multi-Gauge Core, Spiral Litz oraz Solid Grip Technology, jak i potrójną izolację z LDPE. W serii Brown Sugar, Melodika sięgnęła po polską miedź OFC 6N o czystości 99,9999%. Dwa warkocze wzajemnie ze sobą skręconych przewodników eliminują interferencje własne. Indukowany w jednym przewodzie prąd, ma przeciwny kierunek niż w sąsiednim, przez co zakłócenia znoszą się wzajemnie.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Multi-Gauge Core 

Multi-Gauge Core to konstrukcja przewodu z pięcioma różnej grubości przewodnikami do niskich, średnich i wysokich tonów. Wskutek zmiennych oddziaływań elektromagnetycznych prądu, im wyższa częstotliwość sygnału, tym bardziej wykazuje on tendencję do płynięcia po powierzchni przewodnika. Nie jest to korzystne, gdyż sprawia że wraz ze wzrostem częstotliwości, maleje wykorzystywany przekrój przewodnika, a to skutkuje wzrostem impedancji kabla dla wysokich częstotliwości. Sygnał zaczyna płynąć nierównomiernie (m.in. również przez przesunięcia fazowe) i następuje utrata cichych składowych, co w wrażeniach słuchowych określamy jako brak powietrza czy informacji subtelnych.

Z tego też powodu w najnowszym kablu Melodika Brown zastosowano splot przewodników aż o pięciu grubościach:

  • Najgrubsza żyła: o przekroju 1,3 mm2 – z myślą „o najniższym basie np. organów, kontrabasu lub efektach specjalnych w kinie”.
  • Średnio-grubsze żyły o łącznym przekroju 1,3 mm2 – dla „pełnego zakresu basu oraz jego kontroli i selektywności”.
  • Średnie żyły o łącznym przekroju 2,1 mm2 – dla „nasyconego brzmienia średniego pasma np. gitary, fortepianu, saksofonu”.
  • Średnio-cieńsze żyły o łącznym przekroju 2,1 mm2 – dla „wybrzmienia skrzypiec, celesty oraz wokalu”.
  • Najcieńsze żyły o przekroju łącznym 2,70 mm2 – dla „czystego i dokładnego przekazu najwyższych częstotliwości”.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Spiral Litz

W technice Spiral Litz każda żyła jest osobno izolowana i skręcona co sprawia, że żyły zachowują się jak oddzielne przewodniki, a nie jak jeden duży przewodnik. W każdej nitce płynie całkowite napięcie znajdujące się na wyjściu końcówki mocy. Jest to rozwiązanie dużo lepsze od standardowych kabli typu „linka”, ponieważ elektrony nie przeskakują z nitki na nitkę, płynąc swoją własną drogą bez przerw, a utrata tzw. informacji subtelnych jest wyraźnie zredukowana. Taka konstrukcja zwiększa pasmo przenoszenia, a efekt naskórkowości jest wyraźnie zmniejszony. Najważniejszą korzyścią z zastosowanej technologii jest równomierność rozkładu prądu w całym przekroju przewodu, a tym samym zwiększenie wydajności przesyłu prądu. Efekt naskórkowy jest praktycznie wyeliminowany. Powlekane przewodniki zapobiegają również utlenianiu miedzi.

Solid Grip Technology

Solid Grip Technology to firmowa technika polegająca na zastąpieniu zacisku śrubowego sprasowaniem. W przypadku połączeń kolumn i wzmacniacza gołym przewodem, odsłonięta miedź szybko się utlenia, co zwiększa rezystancję kabla i ma szkodliwy wpływ na wierność dźwięku, który słyszymy. Dlatego w wysokiej klasy kablach stosowane są wtyki np. bananowe.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W Melodika BSSC95xx zastosowano technikę szczelnego łączenia wtyków z przewodem głośnikowym bez użycia lutowania – Solid Grip Technology. W przeciwieństwie do standardowego połączenia z użyciem zacisków śrubowych, polega ona na zaciśnięciu odpowiednio przygotowanego wtyku na przewodzie głośnikowym za pomocą prasy. Pozwala to na szczelne sprasowanie wszystkich żył razem z wtykiem w sposób, który eliminuje wolne przestrzenie pomiędzy nimi i maksymalizuje powierzchnię styku. Uzyskany w ten sposób monolit tworzy gładką, nieprzerwaną ścieżkę sygnału przez co wyraźnie zmniejsza się rezystancja połączenia.

Wtyki pokryte są 24-karatowym złotem, które także nie utlenia się w powietrzu. W ten sposób niska rezystancja może być zachowana przez cały okres użytkowania kabla.

Cena: od 3495 zł

www.MELODIKA.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne