Matrix Audio M Series ⸜ trzy flagowe urządzenia

Chińska firma Matrix Audio zaoferowała trzy flagowe urządzenia – odtwarzacz plików, przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy.

Ten znany z przetworników cyfrowo-analogowych oraz odtwarzaczy plików producent wprowadził na rynek trzy nowe i zarazem flagowe urządzenia. Są nimi: odtwarzacz plików MS-1, przedwzmacniacz MP-1 oraz końcówka mocy MA-1. Polski dystrybutor, firma MIP, podkreśla, że nowe urządzenia pozwalają na zbudowanie kompletnego systemu audio, do którego „wystarczy jedynie dobrać – równie wysokiej klasy – głośniki aby cieszyć się brzmieniem na najwyższym poziomie”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
MS-1 odtwarzacz plików z przedwzmacniaczem

Producent pisze o nim:

(…) MS-1 to źródło, które zadowoli nawet najbardziej wymagających. Jest to jednocześnie urządzenie będące kulminacją całej wiedzy, jaką producent ten zdobywał całe lata. Podobnie, jak pozostałe elementy nowej serii M, także i MS-1 jest dla Matrix Audio kamieniem milowym i postawieniem przysłowiowej kropki nad „i” jednocześnie.

To pierwszy odtwarzacz plików tej firmy z przetwornikiem cyfrowo-analogowym opartym o układy AKM AK4191 oraz AK4499, najbardziej zaawansowane rozwiązanie marki Asahi Kasei Microdevices, w którym rozdzielono przetwornik cyfrowo-analogowy na dwa elementy.

Pierwszy z nich, czyli AK4191 to interfejs wejściowy, filtr cyfrowy oraz modulator, natomiast drugi – AK4499 – to właściwy przetwornik cyfrowo-analogowy. W MS-1 konfiguracja przetwornika to prawdziwe dual-mono, bo każdy kanał znajduje się na osobnej płytce, a każda z tych płytek znajduje się z boku urządzenia tak, aby były one jak najbardziej oddalone od siebie.

MS-1 daje również możliwość upsamplingu sygnałów PCM oraz resampling PCM do DSD. A także wspiera strumieniowanie przez TIDAL Connect, Spotify Connect, AirPlay 2, DLNA.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Urządzenie to, jak czytamy „ma stać się centrum domowego systemu audio najwyższej klasy”. Wyposażono go więc w regulację głośności opartą o analogową drabinkę rezystorową. Oferuje również jedno wejście XLR, jedno RCA oraz wejście dla gramofonu. To ostatnie wejście przeznaczone jest zarówno dla wkładek MM, jak i MC. Sygnał na zewnątrz wyślemy przez dwie pary gniazd XLR – jedno ma zmienny poziom,  a drugie stały.

Odtwarzacz współpracuje ze aplikacją MA Remote.

MP-1 – przedwzmacniacz

MP-1 ma zbalansowany stopień wejściowy oparty o – jak czytamy – „specjalnie dobrane tranzystory”. Czytamy:

Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko niezwykle niski poziom szumów, ale także znakomitą liniowość. A to z kolei przekłada się na brzmienie, które jest zarówno niezwykle transparentne, jak i też posiadające szlachetną, wysublimowaną barwę. Układ wzmacniający w MP-1 składa się z czterech niezależnych w pełni zbalansowanych sekcji wzmacniających. Każdy z kanałów posiada dwie takie sekcje, które wzmacniają sygnały w nominalnej oraz odwróconej fazie. Sygnały z wejść RCA są konwertowane na postać zbalansowaną i w takiej postaci wzmacniane.

W torze sygnału nie ma kondensatorów (sprzężenie DC), a układy wyjściowe pracują w klasie A.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

MP-1 to konstrukcja dualmono również pod względem fizycznym – oba kanały umieszczono w osobnych częściach obudowy dla zapewnienia pełnej separacji elektromagnetycznej między nimi. Co więcej, urządzenie to posiada zdublowane wyjścia XLR, dzięki czemu możemy podłączyć do niego aż cztery monofoniczne końcówki mocy.

MA-1 – stereofoniczny wzmacniacz mocy

Układ wzmacniający, pracujący w klasie AB, oparty jest o pięć par tranzystorów ONSEMI na kanał, dzięki czemu dostarcza moc 250 W przy obciążeniu 8 Ω oraz 450 W przy czterech omach.

W zasilaniu dla każdego kanału pracuje 14 połączonych równolegle kondensatorów Nichicon o pojemności 6800 µF każdy. Daje to sumaryczną pojemność osiągającą 190 000 µF. Równoległe połączenie ma dać niższą rezystancję szeregową sekcji filtrującej zasilacza, a co za tym idzie, jak czytamy, „o wiele lepszą jego odpowiedź na zapotrzebowanie w trakcie impulsów w muzyce”.  

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Podobnie, jak pozostałe elementy flagowego systemu M, także i stereofoniczna końcówka mocy MA-1 ma unikalną stylistykę. Czytamy o niej:

Jej wygląd łączy elegancję oraz nowoczesność w jednym. A jednocześnie zapewnia pełną ochronę przed szkodliwymi wibracjami. Bo cała najnowsza seria M to urządzenia, przy konstrukcji których wzięto także pod uwagę ochronę przed szkodliwymi drganiami. Końcówka MA-1 jednocześnie budzi także podziw także i swoją wagą, bo to aż 42 kg precyzyjnie wykonanej elektroniki!
O producencie

Historia Matrix Audio sięga roku 1999 i pięknego, starożytnego miasta Xi’an. Trzej założyciele marki spotkali się po ukończeniu szkoły, w której czas spędzili na studiowaniu o urządzeniach audio, muzyce, grze na instrumentach muzycznych. W 2009 wspólnymi siłami postanowili założyć własną markę Matrix Audio. Po kilku latach prób i eksploracji rynku i technologii w 2013 roku powstała firma Matrix Electronic Technology Co., LTD i została ona zarejestrowana jako zastrzeżony znak towarowy.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Nazwa marki pochodzi od matematycznego pojęcia „matryca”. Matryca składa się z portretu i krajobrazu. Stwierdzenie to znajduje swoje poparcie w filozofii marki, ponieważ celem jej działań jest znalezienie równowagi między dwoma wymiarami. Badane są produkty audio, poprzez słuch i wzrok, a wnioski włączane są do koncepcji projektu. Wszystkie produkty Matrix Audio, jak czytamy, powinny mieć nie tylko doskonałą jakość dźwięku, ale także świetny design, który można zintegrować z otoczeniem domowym.

Cena: TBA.

www.MATRIX-DIGI.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne