Mateusz Smoczyński „Adam’s Apple” ⸜ premiera na SACD, LP i w Dolby Atmos

O nowym wydawnictwie Mateusza Smoczyńskiego, które ma dzisiaj premierę, wydawnictwo mówi „inspirujące połączenie dwóch światów: jazzu i klasyki”.

I dalej:

„Adam’s Apple” jest przełomowym projektem w karierze Mateusza Smoczyńskiego. To jego pierwszy album z muzyką symfoniczną, ukazujący dwa bieguny inspiracji skrzypka-kompozytora, jakimi są muzyczne ikony: John Adams i Zbigniew Seifert.
˻ WYKONAWCY ˺ Mateusz Smoczyński – skrzypce, Rafał Janiak – dyrygent, Chopin University Chamber Orchestra, combo jazzowe: Mateusz Smoczyński, Dominik Wania, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz 
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Na albumie znalazły się dwa koncerty skrzypcowe, będące jednocześnie fonograficznymi premierami: tytułowy Adam’s Apple, skomponowany przez Mateusza Smoczyńskiego, oraz Koncert Jazzowy Zbigniewa Seiferta, który ukazuje się na płycie w 50 lat od powstania w 1973 roku. Jak czytamy w materiałach prawoych wydawcy, Warner Music Poland, wspólnym mianownikiem obydwu dzieł mają być „improwizujące skrzypce łączące dwa światy – jazzu i klasyki”.

Muzyk przedstawiony jest jako „muzyczny spadkobierca” skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta, który – czytamy dalej – zderza coltrane’owski styl gry na skrzypcach z minimalistycznym nurtem w stylu muzyki Johna Adamsa. Utwory zostały nagrane z towarzyszeniem Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka oraz  gości tworzących combo jazzowe: Dominika Wani, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Muzyk pisze:

Inspirowałem się całą twórczością Adamsa, ale głównie Koncertem skrzypcowym, Harmonielehre, Naive and Sentimental Music oraz Koncertem fortepianowym. Dzięki jego kompozycjom odkryłem nowe piękno w muzyce symfonicznej. Spotkaliśmy się po raz pierwszy po koncercie w Tonhalle w Zurychu w 2022 roku – wspomina Mateusz. Podczas tego spotkania dostał ode mnie partyturę i nagranie Adam’s Apple. Opowiedziałem mu jak wielki wpływ miała na mnie jego twórczość i rozszyfrowałem tytuł mówiąc, że chodzi o jabłko Johna Adamsa. Kilka miesięcy później poleciałem na jego koncert do Reykjavíku. Tam Adams sam podszedł do mnie i powiedział: Wonderful composition”.

Wydawca mówi, że płyta Adam’s Apple przedstawia drogę Mateusza Smoczyńskiego od improwizującego skrzypka po kompozytora muzyki symfonicznej. Artysta mówi dalej:

Od początku mojej muzycznej kariery jestem przez wielu krytyków uznawany za kontynuatora drogi wytyczonej przez Zbigniewa Seiferta. Moja debiutancka płyta Inspirations była poświęcona właśnie jemu oraz Johnowi Coltrane’owi. Pomimo ogromnej fascynacji grą Seiferta, komponując Adam’s Apple chciałem pójść w zupełnie innym kierunku i pokazać, na jak odmiennym muzycznym biegunie obecnie jestem”.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Płyta o której mowa jest ciekawa także ze względu na zastosowane technologie. Fani dobrej jakości brzmienia mają w czym wybierać, ponieważ album został wydany w trzech formatach – na białym winylu 180 g, hybrydowej płycie Super Audio CD oraz w plikach zakodowanych w Dolby Atmos. Na płycie SACD naniesiono szerokie obi – jak się wydaje po sukcesie remasterów muzyki rockowej na SACD wydawca poszedł za ciosem, korzystając z tego samego nośnika i podobnej formuły dotyczącej dizajnu. Dodajmy, że na stronie wydawcy dostępna jest wersja LP z autografem.

WARNERMUSIC.pl 

tekst mat. pras./red.

foto mat. pras.

«●»

Poprzednie

Następne