KAWALEROWIE „Palcie tylko sporty (nagrania archiwalne z lat 1965-1966)”

Kolejna Big Beatowa nowość w sklepie Kameleona to album z kompletem archiwaliów mało znanej grupy Kawalerowie.

Jak informuje Wikipedia, Kawalerowie byli zespołem rhythm and bluesowym, powstałym na początku 1964 roku w Warszawie, który swoją działalność zakończył w 1967 roku. Wydawnictwo Kameleon Records przygotowało kolejną, elegancką edycję ich archiwalnych nagrań. Płyta została wydana w rozkładanym, laminowanym tzw. card sleeve (mini LP) ze specjalną kopertą na płytę oraz insertem ze zdjęciami wyklejek i okładek oryginalnych płyt LP.

 

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Pierwszą, zasadniczą część płyty stanowi 16 utworów nagranych przez grupę na kilku, radiowych sesjach nagraniowych. 12 z tych utworów ukazało się w epoce na trzech czwórkach, zaś 3 wydano dopiero po latach. Jedno nagranie – Beczka ma swoją premierę dopiero teraz.

Wydawca informuje, że w tych kompozycjach zespół „wyraźnie skłania się ku rhythm and bluesowym dokonaniom: The Kinks, The Animals, czy The Yardbirds”. I dalej:

Ostrzejszy, garażowy styl grupy podkreśla też jej zdecydowanie gitarowe, surowe brzmienie, ubarwiane gdzieniegdzie partiami instrumentów klawiszowych. W repertuarze formacji obok udanych kompozycji własnych, ważne miejsce stanowią także polskojęzyczne i naprawdę bardzo udane covery nagrań, wymienionych wcześniej zespołów zachodnich – śpiewane młodzieńczo i na luzie przez Jerzego Szczęśniaka i Michała Zarzyckiego.

Pozostała część płyty to utwory, w których muzycy Kawalerów towarzyszyli innym wykonawcom. Szczególnie interesująco, jak mówi wydawca, wypada pięć nagrań dokonanych z Michalem Hochmanem ze słynnym Konikiem na biegunach w roli głównej.

Płyta uzupełniona jest o, prawdopodobnie, wszystkie zachowane zdjęcia zespołu. Wszystkie utwory pochodzą z oryginalnych, radiowych taśm-matek i zostały zremasterowane. Jak informuje wydawca, do jego sklepu z tłoczni dotarło na razie tylko 50 egzemplarzy płyty.

www.KAMELEONRECORDS.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

galeria

«●»

Poprzednie

Następne