KASIA PIETRZKO TRIO „Fragile Ego” ⸜ Polish Jazz vol. 89

Dzisiaj ukazała się 89. pozycja w prestiżowej serii Polish Jazz wydawnictwa Polskie Nagrania (Warner Music Poland).

Urodzona w 1994 roku w Bielsku-Białej Kasia Pietrzko jest pierwszą pianistką, kompozytorką i liderką w historii tej najstarszej jazzowej serii płytowej, która wydawana jest od 58 lat, przy czym „Fragile Ego” to trzecia płyta zespołu. Od dziś dostępna  jest w wersji CD oraz we wszystkich serwisach cyfrowych. Do dwóch utworów  Foggy Dreams oraz Deep, Blue and Wide, znajdujących się na płycie, zostały nakręcone teledyski.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Pietrzko ukończyła studia na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie rozpoczęła pracę ze skrzypkiem i kompozytorem Stanisławem Słowińskim. Razem z całym kwintetem Stanisława Słowińskiego zdobyła Grand Prix 39 Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych w Krakowie w 2015 roku. Współpraca ta zaowocowała dwiema płytami. W 2017 roku wydała za własne pieniądze debiutancką płytę Forthright Stories, z perkusistą Piotrem Budniakiem i amerykańskim kontrabasistą Corcoranem Holtem, którego poznała na Festiwalu Jazzowym w Bielsku Białej w 2013 roku. Z kolei przy Ephermeral Pleasures, wydanym w 2020 roku, współpracowała z Budniakiem i kontrabasistą Andrzejem Święsem. Płyta ta byłą przepustką tria na świat.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wszyscy zgodni są jednak co do tego, że artystka znana jest najbardziej ze swojego tria. Jak pisze wydawca, najnowszy album zespołu, który od 2017 roku Kasia Pietrzko tworzy z perkusistą Piotrem Budniakiem i kontrabasistą Andrzejem Święsem, „łączy w sobie impresjonizm i silną ekspresję”. Jak artystka mówiła w rozmowie z Agą Kozak, „każda kompozycja jest podsumowaniem i spełnieniem jakiegoś małego marzenia z mojego życia, z mojej wyobraźni”. I dalej:

Gdy komponuję muszę się odłączyć od wszystkiego – spraw, trosk – i dać się ponieść temu, co dzieje się tu i teraz. Przeważnie zaczyna się od improwizacji. Siadam do fortepianu, kładę jeden palec na klawiaturę i… reszta po prostu się dzieje. Daję się ponieść tam, gdzie prowadzą mnie język mojego ciała i wyobraźnia. Gdy usłyszę coś, co mnie przyciągnie – idę za tym i zaczynam to rozwijać. I tak to ewoluuje: wyciągam jakiś fragment, który mi się najbardziej podoba, zaczynam go powtarzać, spisuję, a potem tworzę z tego konstrukcję, z której powstaje utwór.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wydawca zaprasza na koncert zespołu Kasia Pietrzko Trio, który odbędzie się 5 maja o godzinie 19:00 w warszawskim Klubie Jassmine.

WARNERMUSIC.pl

tekst red./mat. prasowe

foto B. Maciejewski/mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne