JOHN COLTRANE WITH ERIC DOLPHY „Evenings At The Village Gate”. Odnaleziony koncert

14 lipca będzie miała miejsce się premiera albumu „Evenings At The Village Gate” sygnowanego przez duet JOHN COLTRANE oraz ERIC DOLPHY.

Znajdzie się na nim rejestracja koncertu duetu z zespołem, który miał miejsce w klubie The Village Gate w 1961 roku; w sumie to około osiemdziesiąt minut nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów.

˻ PROGRAM ˺
  1. My Favorite Things (15:45)
  2. When Lights Are Low (15:10)
  3. Impressions (10:00)
  4. Greensleeves (16:15)
  5. Africa (22:41)
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Album Evenings At The Village Gate ukaże się 14 lipca nakładem Impulse! Records/UMe. Pierwsze nagranie Impressions, jest już dostępne i można go posłuchać oraz zamówić album w przedsprzedaży → TUTAJ

Latem 1961 roku, John Coltrane wystąpił w słynnym klubie muzycznym Village Gate, skąd pochodzą nagrania umieszczone na tym albumie. Jka pisze wydawca, dzięki udziałowi wyjątkowych muzyków takich jak: McCoy Tyner, Reggie Workman, Elvin Jones i Eric Dolphy, album Evenings at the Village Gate „oddaje magię twórczości i wspaniałą atmosferę tego muzycznego spotkania Coltrane’a i Dolphy’ego oraz niezwykłego kwintetu”.

Nagrania te zostały niedawno odkryte w The New York Public Library for the Performing Arts. Zarejestrowane zostały przez realizatora nagrań Richa Aldersona, w ramach testu nowego systemu dźwiękowego klubu. Album nagrany podczas miesięcznej rezydencji artystycznej Coltrane’a w Village Gate wraz z jego zespołem (z często zmieniającymi się muzykami), składa się z około osiemdziesięciu minut nigdy wcześniej niepublikowanych nagrań.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wydawca pisze:

[Zestaw ten] daje wyobrażenie potencjału muzycznej tej współpracy, która zakończyła się o wiele za wcześnie – Dolphy niestety zmarł trzy lata później, a to nagranie jest jedynym nagranym na żywo dokumentem legendarnych występów w Village Gate. Oprócz kilku dobrze znanych utworów Coltrane’a (My Favorite Things, Impressions i Greensleeves), usłyszymy zapierającą dech w piersiach grę Dolphy’ego na klarnecie basowym – w utworze When Lights Are Low oraz jedyne znane nagranie „na żywo” kompozycji Coltrane’a Africa z udziałem basisty Arta Davisa.

Wydaniu albumu towarzyszą eseje dwóch uczestników wieczorów w Village Gate, basisty Reggiego Workmana i realizatora nagrań Richa Aldersona, a także opowieści historyka Ashleya Kahna oraz wybitnych muzyków jazzowych, Branforda Marsalisa i Lakecii Benjamin.

Dodajmy, że materiał ten został wydany również w Japonii na krążku SHM-SACD, do zamówienia na stronie → CD JAPAN.

www.IMPULSERECORDS.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne