JOHN COLTRANE „BLUE TRAIN” w serii TONE POET VINYL EDITION na 65-lecie wydania

16 września ukaże się najnowsza wersja klasyka jakim jest płyta „Blue Train” JOHNA COLTRANE’a.

Arcydzieło Coltrane’a ukaże się 16 września w dwóch całkowicie analogowych edycjach na płytach winylowych w serii „Tone Poet”. Będzie to monofoniczne tłoczenie oryginalnego albumu na 1 LP oraz stereofoniczna kolekcja na 2 LP, zatytułowana Blue Train: The Complete Masters, na której, obok albumu, ukaże się 7 alternatywnych podejść, z których żadne nie zostało wcześniej wydane na winylu.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Do The Complete Masters dołączona jest książeczka z nigdy wcześniej nie publikowanymi zdjęciami z sesji autorstwa Francisa Wolffa i esejem autorstwa Ashley Kahn. Obie edycje zostały wyprodukowane przez Joe Harleya, zremasterowane przez Kevina Graya z oryginalnych analogowych taśm-matek i wytłoczone na 180-gramowym winylu w RTI. The Complete Masters ukaże się również na płytach CD i w plikach. Co więcej, w Japonii obydwie wersje, monofoniczna i stereofoniczna, zostaną wydane na krążkach SHM-SACD, jak również w wersji UHQCD. Zamówienia można składać w sklepie CD JAPAN.

15 września 1957 roku John Coltrane wszedł do studia Rudy’ego Van Geldera w Hackensack w New Jersey i nagrał swoje pierwsze wielkie arcydzieło: Blue Train. Wypełniając umowę potwierdzoną uściskiem dłoni, jaką Coltrane zawarł z Alfredem Lionem, miała to być jedyna sesja legendarnego saksofonisty jako lidera dla Blue Note Records, albumu-lokomotywy napędzanego bluesowym utworem tytułowym, zawierającym dynamiczny sekstet z Lee Morganem na trąbce, Curtisem Fullerem na puzonie, Kennym Drew na fortepianie, Paulem Chambersem na basie i Philly Joe Jonesem na perkusji. Dzięki Blue Train Coltrane stał się jednym z najbardziej szanowanych i wpływowych artystów jazzowych wszechczasów.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Blue Train pojawił się w kluczowym momencie w karierze Coltrane’a. Wcześniej, w 1957 roku, saksofonista spadł na dno, gdy uzależnienie od heroiny spowodowało, że został zwolniony z kwintetu Milesa Davisa. Ale po porzuceniu nałogu Coltrane wrócił z zapałem inspirowanym dłuższą letnią rezydencją u Theloniousa Monka w Five Spot Café. Pod koniec roku Coltrane został ponownie zatrudniony przez Davisa i wyprodukował swoje pierwsze arcydzieło, album, z którego nawet on był bardzo dumny. Jak wspomina Kahn w swoim eseju:

Blue Train był nagraniem, które Coltrane, zawsze samokrytyczny i skromny, darzył wielkim szacunkiem. W 1960 roku, po raz ostatni w trasie z Milesem Davisem, szwedzki didżej zapytał Coltrane’a, co lubi w swoim katalogu, a on od razu odpowiedział: „Och, lubię Blue Train. Wiesz, że tam jest dobry zespół. To było dobre nagranie”.

Aby uczcić 65. rocznicę nagrania albumu, Blue Train zostanie wydany w dwóch edycjach specjalnych. Monofoniczne tłoczenie 1-LP oryginalnego albumu zostanie zaprezentowane w luksusowej, składanej obwolucie typu tip-on, podczas gdy wersja stereo 2-LP Blue Train: The Complete Masters będzie zawierać drugą płytę z siedmioma alternatywnymi i niekompletnymi podejściami, z których żadne nie zostało wydane wcześniej na winylu, a cztery z nich nigdy wcześniej nie były wydane w żadnym formacie.

Do Complete Masters dołączona jest broszura zawierająca nigdy wcześniej nie widziane zdjęcia z sesji autorstwa Francisa Wolffa oraz esej eksperta Coltrane’a, Ashleya Kahna. Obie wersje „Tone Poet Vinyl Edition” zostały wyprodukowane przez Joe Harleya, zmasterowane przez Kevina Graya z oryginalnych analogowych taśm-matek i wytłoczone na 180-gramowym winylu w RTI.

„Niewiele doświadczeń studyjnych, jakie miałem, można porównać z dreszczykiem emocji towarzyszącym słuchaniu oryginalnych taśm-matek z sesji do Blue Train – mono, stereo i alternatywnych” – mówi Harley. „Uważam te dwie nowe wersje za ostateczne wydania tego arcydzieła w wykonaniu Johna Coltrane’a”.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Remaster
  • Oryginalna sesja wyprodukowana przez ALFREDA LIONA
  • Nagrano 15 września 1957, w Van Gelder Studios, Hackensack, New Jersey
  • Realizator dźwięku: RUDY VAN GELDER
  • Okładka: REID MILES
  • Zdjęcie na okładce: FRANCIS WOLFF
  • Produkcja remasteru: JOE HARLEY
  • Remastering: KEVIN GRAY, Cohearent Audio
Premiera: 16 września 2022

www.BLUENOTE.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne