JDS Labs Atom DAC 2 & AMP 2 ⸜ DAC i wzmacniacz słuchawkowy

Amerykański producent wprowadza na rynek dwa nowe produkty ze swojej podstawowej serii Atom.

Są to DAC 2 oraz AMP 2, odpowiednio, przetwornik cyfrowo-analogowy oraz wzmacniacz słuchawkowy. Urządzenia te są rozwinięciem serii Atom AMP+ i mają korzystać z wielu zmian i poprawek, które nie tylko, jak czytamy, „bezpośrednio przekładają się na lepsze brzmienie”, ale też i na „większą elastyczność”. I dalej:

Wzmacniacz słuchawkowy ma teraz wyjście zbalansowane 4,4 mm, a przetwornik posiada szereg udoskonaleń. Nowe urządzenia z pewnością ucieszą wszystkich entuzjastów sprzętu biurkowego, którzy poszukują świetnie grającego zestawu w konkurencyjnej cenie.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Atom DAC 2

W DAC 2 przede wszystkim, jak mówi producent, zmieniono tor analogowy, a konkretnie układ konwertera prądowo-napięciowego (I/V), który teraz składa się z „dedykowanych do audio” sześciu wzmacniaczy operacyjnych OPA1692. Zastosowano po trzy takie układy na kanał, które pracują w taki sposób, że urządzenie zużywa mniej energii. Czyli mniej grzeje się w trakcie codziennego użytkowania.

Istotnym jest także fakt wykorzystania precyzyjnego oscylatora zegara MEMS zapewniającego niski poziom jittera. A to, wraz z „precyzyjnie zaprojektowanym torem analogowym” ma sprawiać, że konwerter ESS9018K2 będzie pracował cały czas w „optymalnych dla siebie warunkach zapewniając transparentność muzycznego przekazu”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Dzięki zastosowaniu układu wejściowego XMOS bazującego na specyfikacji UAC2 i wspierającego zarówno ASIO, jak i DSD Atom DAC 2 może odtwarzać sygnał cyfrowy do PCM 32 bity/384 kHz i DSD128 włącznie. W nowym urządzeniu zastosowano także port wejściowy USB-C. Oprogramowanie układu XMOS może być aktualizowane, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Dostępna jest też funkcjonalność UDAC1 gdybyśmy chcieli nowy DAC od JDS Labs podłączyć do konsoli Nintendo Switch lub PS5.

Urządzenie ma teraz w całości metalową, aluminiową obudowę. Dodano także wyłącznik sieciowy, a podświetlany pierścień jest teraz pewnie zamocowany do obudowy. Całości dopełnia funkcja Auto Standby, która przełączy urządzenie w tryb czuwania po pięciu minutach bez sygnału z portu USB.

Atom AMP 2

W AMP 2 zastosowano nowy układ wzmacniacza, który ma oferować nie tylko możliwość podłączenia słuchawek w trybie zbalansowanym, ale też posiada szereg istotnych modernizacji. Przykładowo zmieniono układ wzmacniacza napięciowego z NJM5532 na lepiej brzmiący OPA1656. A w samym wyjściu wzmacniacza zastosowano sumarycznie osiem dedykowanych układów buforujących, które zapewniają aż 2,6 W (dla obciążenia 32 Ω) mocy na kanał. Jednocześnie zachowano świetne parametry mierzalne (SINAD powyżej 120 dB dla pasma 20 Hz-20 kHz).

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Atom AMP 2 oferuje dwa tryby wzmocnienia. Pierwszy z nich, niski sprawdzi się podczas korzystania z wysokoskutecznych słuchawek typu IEM. Drugi zaś, który zaoferuje nam pełną moc – będzie przydatny dla większych, nausznych słuchawek. Jednocześnie do dyspozycji mamy, oprócz dwóch przełączalnych wejść, także i wyjście liniowe. To ostatnie posiada regulowany poziom. Sama zaś regulacja oparta jest na ręcznie dobieranych potencjometrach.

JDS Labs AMP 2 ma taką samą, co DAC 2, w pełni metalową obudowę. Czytamy:

Sprawia to, że teraz zestaw urządzeń z linii Atom nie tylko będzie znakomicie razem wyglądał, ale też – podobnie, jak w przypadku DAC-a – elektronika wzmacniacza będzie chroniona przed wpływem szkodliwych zakłóceń zewnętrznych.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Dostępność i cena

Obydwa urządzenia są już dostępny w sieci sklepów HiFiPRO/MP3Store w cenie 1159 zł za DAC 2 i 998 zł za AMP 2.

JDSLABS.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne