Jakub Józef Orliński „Beyond”. Premiera albumu

W zeszłym tygodniu miał premierę najnowszy album Jakuba Józefa Orlińskiego, nagrany z zespołem Il Pomo d’Oro: „Beyond”.

Jak pisze wydawca, nagrany z muzykami zespołu Il Pomo d’Oro album „Beyond” zawiera muzykę wokalną i instrumentalną, głównie włoską, pochodzącą z XVII wieku. Na płycie znajdują się dzieła 18 kompozytorów, zarówno tych bardziej znanych jak Monteverdi, Cavalli, Caccini, Frescobaldi i Strozzi, jak i mniej – tj. Netti, Saracini, Kapsberger i Jarzębski. Dziewięć utworów to światowe premiery. Celem Orlińskiego było, czytamy dalej, „pokazanie ludziom, że ta muzyka jest ponadczasowa, żywa, poruszająca, angażująca, rozrywkowa”:

Zamierzamy zabrać cię w podróż, która naprawdę przeniesie cię w nowe miejsca, poza te, które znasz – mówi kontratenor Jakub Józef Orliński. Dzięki tej płycie i bardzo starannie dobranemu programowi chcę skupić się na ogólnym znaczeniu słowa ‘poza’.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Podobnie jak na wcześniejszych albumach Anima Aeterna i Facce d’amore Orliński współpracował ze specjalistą ds. repertuaru barokowego Yannisem François. Jak wyjaśnia François, album Beyond nie jest po prostu zestawem utworów, ale prawdziwym koncertem, w którym utwory płynnie przechodzą jeden w drugi. Łączą je improwizowane przejścia instrumentalne, a także starannie dobrana kolejność nastrojów, tonacji i motywów muzycznych. Repertuar obejmuje utwory z oper, kantat i serenad, a także pojedyncze pieśni.

Wydawca zwraca uwagę na to, iż Giovanniego Cesare Netti, którego nazywa „odkryciem”. Jak mówi Yannis:

Odnalazłem jego manuskrypty przypadkiem podczas moich badań i zachwyciła mnie uroda jego kompozycji. Netti urodził się w Apulii w 1649 roku i kształcił się jako muzyk w Neapolu, gdzie odniósł karierę i zmarł w 1686 roku. Różnorodność w jego scenach jest niesamowita. Czasami, w obrębie jednej sceny, postacie wykonują sekwencję kilku recytatywów i kilku arii o zupełnie innych teksturach i kolorach w orkiestrze – na przykład w scenie Berillo z opery Netti La Filli (znanej także jako La moglie del fratello).
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Kolejnym premierowym nagraniem jest aria Incomprensibil nume z rzadko wykonywanego Pompeo Magno. To utwór Francesco Cavalliego, jednego z głównych kompozytorów operowych tego okresu znanego z takich dzieł jak Calisto, Egisto i Ormindo. Na albumie znalazł się też utwór instrumentalny polskiego kompozytora Adama Jarzębskiego Tamburetta (c.1627). Co ciekawe, Jarzębski jest autorem pierwszego przewodnika po stolicy w postaci poematu Gościniec, abo krótkie opisanie Warszawy.

  Wydanie

Album Beyond dostępny jest na CD, czarnym winylu oraz we wszystkich serwisach cyfrowych – także w formacie Dolby Atmos. 

Dla polskiej publiczności wytwórnia Warner Classics & Erato wydała specjalną, limitowaną edycję albumu na kolorowym winylu. Jak czytamy, „przepiękny, przezierny słoneczny winyl jest wyrazem ciepłych uczuć Jakuba Józefa Orlińskiego do polskiej publiczności a ten piękny prezent od artysty będzie dostępny tylko w naszym kraju wyłącznie w sieci salonów Empik”.

www.WARNERCLASSICS.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne