Goldring E4. Wkładka gramofonowa MM

Brytyjska firma Goldring wprowadza do sprzedaży najwyższą wkładkę gramofonową serii E.

E4 jest najnowszą wkładką gramofonową typu MM ze szlifem supereliptycznym brytyjskiej marki. Goldring E4 dołącza do rodziny wkładek magnetycznych E-Series, w której znajdują się już modele E1, E2 i E3. Producent pisze:

Goldring E4 stanowi zwieńczenie inżynierii i jakości serii zaprojektowanej w Wielkiej Brytanii, a produkowanej w Japonii. Goldring E4 zadebiutuje na tegorocznych targach High End 2023 w Monachium, a do sprzedaży trafi na przełomie czerwca i lipca 2023 roku.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Wszystkie wkładki serii E mają wymienne igły. Zaprojektowano je w taki sposób, by umożliwić wymienność igieł w ramach wszystkich modeli tej serii. Oznacza to, że posiadacz modelu E1 może wymienić zużytą igłę na nową z modelu E4, co ma znacząco podnieść jakość dźwięku:

Niezależnie od posiadanego gramofonu – czy będzie to sprzęt nowoczesny, niedrogi czy w stylu vintage, wkładka gramofonowa Goldring E4 to najprostszy sposób na brzmienia każdego gramofonu. Zaprojektowano ją z myślą o tym, by była kompatybilna z większością ramion od średniej do dużej masy, stosowanych w większości gramofonów niedrogich oraz ze poprawienie średniej półki cenowej.

Goldring E4 ma być idealna zarówno dla tych, którzy chcą zmienić swoją wkładkę gramofonową na lepszą, jak i dla tych, którzy chcą poprawić jakość posiadanej wkładki Goldring serii E, wymieniając jedynie igłę na Goldring E4 Stylus.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Technika

We wkładce Goldring E4 zastosowano supereliptyczną igłę typu nude diamond (dosłownie: „nagi diament” lub „diament bez osłony”) o wielkości zaledwie 7,6 x 18 mikronów (0,3 x 0,7 milicala). Wkładka gramofonowa Goldring E4 posiada mocowanie 1/2 cala. Termin „nude diamond” odnosi się do materiału, z którego wykonana jest sama igła – w Goldring E4 Stylus wycięto i wypolerowano ją z pojedynczego, jednorodnego kawałka diamentu oczyszczonego z wszelkich osadów, takich jak powłoka diamentowa stosowana w niektórych tańszych igłach. Dzięki temu diament w igle jest „nagi”, co – jak zapewnia producent – daje lepszą jakość dźwięku i dokładniejsze śledzenie rowka płyty.

W ten sposób uzyskano igłę o niższej efektywnej masie i zwiększonej sztywności, co sprawia, że jej zdolność do precyzyjnego odtwarzania szczegółów o wysokiej częstotliwości jest znacznie poprawiona w porównaniu z alternatywą eliptyczną igłą zamontowaną na stałe. Także ryzyko „błędnego śledzenia” lub przesterowania podczas śledzenia modulacji rowków o wysokiej częstotliwości zostało znacznie zredukowane. W materiałach prasowych czytamy:

Elipsoidalny kształt igły z precyzyjnie wypolerowanym profilem o grubości 7,6 mikrona pozwala na skuteczniejsze dopasowanie się do ciasno upakowanych rowków wewnętrznych. Niższe zniekształcenia, lepsza odpowiedź przejściowa i płaska charakterystyka częstotliwościowa pozwalają uzyskać znacznie lepsze odwzorowanie niż w przypadku zastosowania jakiejkolwiek porównywalnej cenowo alternatywy. Precyzyjne śledzenie rowków płyt przekłada się także na mniejsze zużycie płyt winylowych w porównaniu do innych typów igieł.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Igła została zamocowana na aluminiowym wsporniku, który jest pusty w środku i ma się „doskonale komponować” z niską masą igły. Niewielka waga i doskonała sztywność materiału mają pozwolić igle na „śledzenie średnich i wysokich częstotliwości z większą dokładnością”, jednocześnie „redukując zniekształcenia i błędy śledzenia”.

Wkładka gramofonowa Goldring E4 wykorzystuje autorską technologię Magnetic Duplex firmy Goldring, która ustawia dwa magnesy o małej masie pod tym samym kątem co cewki — dzięki czemu dany magnes oddziałuje tylko z współpracującą cewką. Pozwala to E4 na „rzetelniejsze odtwarzanie informacji zapisanych w rowku, co przekłada się na lepszą separację stereofoniczną i bardziej precyzyjne odwzorowanie sceny dźwiękowej”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Ceny
  • Wkładka gramofonowa Goldring E4: 1195
  • Igła gramofonowa Goldring E4 Stylus: 849

www.GOLDRING.co.uk

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne