Włoski producent zaprezentował nową, modularną serię kolumn głośnikowych.
Jak czytamy w materiałach prasowych, „Diana to coś więcej niż gama głośników, to bezprecedensowe doświadczenie audio”. I dalej:
Zaprojektowana z wykorzystaniem najnowocześniejszych materiałów i technologii, linia ta uosabia esencję Made in Italy, łącząc tradycyjne rzemiosło z innowacjami technologicznymi, aby zapewnić oryginalny dźwięk, który się wyróżnia.
W skład serii wchodzą dwie kolumny podstawkowe, Diana I i Diana II, głośnik centralny Diana Center oraz „extender”, jak o nim mówi producent, czyli Diana III-F. III-F jest pasywnym subwooferem, przypominającym koncept stojący za kolumnami Wilson Audio Watt/Puppy.
»» WIĘCEJ: Gold Note CD-5 ⸜ odtwarzacz Compact Disc, test → TUTAJ

⸜ Nowa seria – kolumny Diana II, Diana Center oraz Diana I
Jedną z ważniejszych cech nowej serii ma być modułowość. Podstawą są dwa dwudrożne głośniki podstawkowe Diana I i Diana II. Można je rozbudować łącząc z modelem Diana III-F, tworząc kompletny głośnik podłogowy. Diana III-F jest w stanie rozpoznać i automatycznie wybrać kolumnę, którą na niej stawiamy półkę, bez potrzeby jakiejkolwiek zewnętrznej konfiguracji.
Diana III-F spoczywa na odsprzęgniętej podstawie z czterema stalowymi kolcami o regulowanej wysokości, co pozwala na jej elastyczne ustawienie. Ponadto model ten jest wyposażony w mostek połączeniowy Diana Bridge, który ma gwarantować „najlepszą przewodność sygnału audio” i poprawia stabilność kolumn Diana I i Diana II. W górnej części Diana III-F ukryte są neodymowe mikromagnesy, które ułatwiają pozycjonowanie głośników i dodatkowo poprawiają sprzężenie mechaniczne.

⸜ Kolumny Diana II na subwooferze Diana III-F
Jedną z ważniejszych cech nowej serii ma być modułowość. Podstawą są dwa dwudrożne głośniki podstawkowe Diana I i Diana II. Można je rozbudować łącząc z modelem Diana III-F, tworząc kompletny głośnik podłogowy. Diana III-F jest w stanie rozpoznać i automatycznie wybrać kolumnę, którą na niej stawiamy półkę, bez potrzeby jakiejkolwiek zewnętrznej konfiguracji.
Subwofer Diana III-F spoczywa na odsprzęgniętej podstawie z czterema stalowymi kolcami o regulowanej wysokości, co pozwala na jej elastyczne ustawienie. Ponadto model ten jest wyposażony w mostek połączeniowy Diana Bridge, który ma gwarantować „najlepszą przewodność sygnału audio” i poprawia stabilność kolumn Diana I i Diana II. W górnej części Diana III-F ukryte są neodymowe mikromagnesy, które ułatwiają pozycjonowanie głośników i dodatkowo poprawiają sprzężenie mechaniczne.

⸜ Kolumny Diana I
Producent pisze:
Dźwiękowo przezroczyste pokrycie z tkaniny gwarantuje trwałość i optymalną jakość dźwięku, wzmacniając każdy szczegół dźwiękowy i oferując kilka ważnych cech. Wykonana we Włoszech z materiałów pochodzących z recyklingu, używanych w fotelach samochodów wyścigowych, jest ona w stanie wytrzymać znaczne obciążenia i jest znacznie bardziej odporna niż tradycyjny głośnik z drewnianym lub malowanym wykończeniem.
Odporność ta jest zwiększona dzięki wewnętrznej wyściółce ze specjalnej pianki tłumiącej, która dzięki procesowi laminowania nie tylko sprawia, że produkt jest bardziej miękki w dotyku, ale także zwiększa jego wytrzymałość i zdolność tłumienia oraz, w przeciwieństwie do drewnianego głośnika, nie pogarsza się z czasem, nawet jeśli jest narażony na uderzenia lub zadrapania. Tkanina jest również odporna na plamy i bardzo łatwa do czyszczenia, nawet z najbardziej uporczywego kurzu.

⸜ Kolumny Diana II
Seria głośników Diana opiera się na zasadzie „krzywych katenarnych”, która jest również cechą stylistyczną wszystkich produktów Gold Note i która polega na „tworzeniu naturalnych krzywych fundamentalnych, które pozwalają na praktycznie idealną sztywność strukturalną, zdolną do poprawy czystości dźwięku”. Po bokach modeli Diana I/II i Diana Center, w osi z głośnikami średniotonowymi, znajdują się specjalne rezonatory wykonane ze stopu metalu i materiału tłumiącego, które mają wzmacniać i usztywniać punkt maksymalnego naprężenia mechanicznego, redukując tym samym wibracje.

⸜ Korektor fazowy przed głośnikiem wysokotonowym
Dzięki zastosowaniu mechanicznego korektora fazy kopułkowego przed głośnikiem wysokotonowym, kolumny Diana mają oferować „nieskazitelne rozszerzenie dźwięku wysokich częstotliwości niezależnie od pozycji, redukując problem wysokości głośnika wysokotonowego”. Ponadto, pomimo obecności tylnego portu bas-refleks, kolumny Diana zostały zaprojektowane tak, aby mogły być ustawione blisko tylnej ściany.
Dzięki wysokiej czułości, seria Diany mają również być „idealnie dopasowane do wzmacniaczy o niskiej mocy”, wymagającymi zaledwie 10-watowego wzmacniacza, aby „wydobyć z nich to, co najlepsze”.
▌ Dostępność i cena
TBA ●
→ www.GOLDNOTE.it
tekst red./mat. prasowe
foto mat. prasowe