Fostex TH1000RP i TH1100RP ⸜ słuchawki planarne

Fostex to japońska marka, znana przede wszystkim ze świata studyjnego.

Ma ona jednak w swojej ofercie również produkty zaprojektowane z myślą o obydwu światach – również audiofilskim. Jak pisze polski dystrybutor, firma MIP, powinna ona być najbardziej znana audiofilom z ze słuchawek planarnych z serii RP (Regular Phase). Czytamy:

Słuchawki te już wiele lat temu zdobyły serca słuchaczy, i to zarówno tych słuchających muzyki dla przyjemności, jak i także tych, którzy z dźwiękiem pracują na co dzień.

Fostex ma w ofercie również modele dynamiczne, na przykład TH900 Mk 2.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Tym razem ten producent postanowił wprowadzić do oferty dwa flagowe modele oparte tym razem na firmowej technologii planarnej: TH1000RP oraz TH1100RP. Jak czytamy  materiałach prasowych, obydwa korzystają z nowo opracowanych przetworników, przy czym pierwsze to konstrukcja zamknięta, a drugie już mają otwartą budowę. Dystrybutor pisze:

To z pewnością świetna wiadomość nie tylko dla fanów marki, ale też dla wszystkich, którzy oczekują bardzo dobrego brzmienia idącego także w parze z doskonałym i unikalnym – jak to w przypadku Fostexa bywa – wykonaniem.

RP w nazwie pochodzi od nazwy Regular Phase. To rozwiązanie Fostexa maiło na celu odtworzenie całego pasma audio zachowując przy tym liniową fazę. Jak czytamy, jest to możliwe dzięki zastosowaniu przetworników planarnych, które „nie posiadają zdecydowanej większości wad swoich dynamicznych odpowiedników”.

Czytamy dalej:

Planarna technologia marki Fostex miała wiele do zaoferowania oferując nie tylko liniową fazę, ale też szeroki zakres dynamiki oraz znakomity bas. Wszystkie te cechy wynikały bezpośrednio ze sposobu działania przetworników planarnych, gdzie na całą powierzchnię membrany siła układu magnetycznego działa w podobny sposób.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Technologia przetworników RP (Regular Phase) została opracowana przez firmę Fostex w 1974 roku i jest rozwijana do dzisiaj. Najnowsze przetworniki, jakie zastosowano we flagowych modelach TH1000RP i TH1100RP, są znacznie większe, aniżeli przetworniki, jakie zostały użyte w modelach T50RP Mk 3/Mk 4. Jak czytamy, zwiększono znacząco ilość magnesów, ponadto zmieniono wzór cewki napylonej na membranę oraz zoptymalizowano jej pokrycie równomiernym strumieniem magnetycznym.

Ma to zaowocować „nie tylko wyższą skutecznością”, ale też „szerszym i gładszym pasmem przenoszenia” oraz „doskonałymi charakterystykami impulsowymi”. A to z kolei ma się przekładać na „doskonałe odwzorowanie całego pasma, od dynamicznych, kontrolowanych niskich częstotliwości, przez czysty i namacalny środek pasma aż po eteryczne wysokie tony”.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Nowe słuchawki mają muszle wykonane z drewna klonowego znanego jako materiał na gitary. Dodatkowo muszle te barwione są specjalnym środkiem Awa Aizome w Tokushimie, gdzie cały proces odbywa się w ręczny sposób przez „specjalistów z wieloletnim doświadczeniem”. Dlatego też, jak czytamy, „słuchawki są z jednej strony niepowtarzalne, a z drugiej zaś są także unikalnym połączeniem nowoczesnej technologii oraz wieloletniej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji i umiejętności obróbki drewna”.

Specjalnie dla modeli TH1000RP i TH1100RP opracowano zupełnie nowy pałąk, który dzięki zastosowaniu magnezowych części ma być nie tylko wytrzymały, ale przede wszystkim lekki. W porównaniu do konstrukcji aluminiowych obniżono jego wagę o 20%. Także i pady uległy zmianie, bo teraz są one wykonane z syntetycznej skóry, która ma być niezwykle miła w dotyku a przy tym odpowiednio wytrzymała. Zapewni to długie godziny komfortowych odsłuchów dając także poczucie obcowania z produktem najwyższej klasy.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jak mówiliśmy, mamy do wyboru wersję zamkniętą, TH1000RP, oraz otwartą, TH1100RP. Różnią się one konstrukcją, a co za tym idzie ogólną sygnaturą brzmienia. Dystrybutor isze:

Bo o ile zarówno w modelu zamkniętym, jak i otwartym mamy zaawansowane przetworniki planarne, to jednak słuchawki te będą różnić się od siebie. TH1000RP można traktować jako instrument muzyczny mający dawać radość, natomiast model otwarty ma już większą scenę i jest też bardziej neutralny.
Dostępność i cena

Słuchawki TH1000RP i TH1100RP są już dostępne w sieci sklepów HiFiPRO/MP3Store, a ich cena wynosi 10 998 złotych za TH1000RP i 11 998 złotych za TH1100RP.

www.FOSTEX.jp

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne