FinkTeam BORG EPISODE 2. Nowa wersja kolumn

FinkTeam wprowadza na rynek nowy model kolumn BORG EPISODE 2.

Na wystawie High End 2023 w Monachium zobaczymy nową wersję popularnych kolumn Borg firmy FinkAudio. Z zewnątrz przypominają one oryginalne kolumny, które są na rynku już od pięciu lat, od 2018 roku; test w „High Fidelity” → TUTAJ, wywiad z szefem firmy, panem Karl-Heinzem Finkiem → TUTAJ.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W materiałach prasowych czytamy:

OK, bądźmy szczerzy, pierwotny pomysł był zupełnie inny. W zeszłym roku usiedliśmy z zespołem w naszym biurze i zastanawialiśmy się, co dalej. Nasze duże kolumny flagowe, który miał zastąpić WM4, wciąż były w fazie rozwojowej, a zespół sprzedaży prosił o coś pomiędzy modelami KIM a BORG.
Rozpoczęto więc prace rozwojowe i wykonano, przetestowano i odrzucono kilka prototypów. Czegokolwiek byśmy nie próbowaliśmy dźwięk nie był wystarczająco dobry lub cena gotowych kolumn była tak wysoka, że ​​nie miałoby sensu go produkować. W końcu zdecydowaliśmy więc, że zrezygnujemy z modelu „pomiędzy”.
Można więc pomyśleć, że skończyło się to frustracją, ale tak nie było. Kiedy przeanalizowaliśmy każdy szczegół naszych dotychczasowych kolumn, stwierdziliśmy, że zrobiliśmy to dobrze. Ponownie więc usiedliśmy razem i dyskutowaliśmy, co dalej. Jaki był wynik tego namysłu? BORG Episode 2. 
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Obudowa pozostała prawie taka sama, jednak dolna płyta zyskała nowy kształt, aby lekko odchylić głośnik do tyłu, co pozwoliło, jak czytamy, „uzyskać lepszą kontrolę nad obrazem dźwiękowym”. Głośnik niskotonowy jest taki sam, a głośnik wysokotonowy dostał tylko niewielką modyfikację dla lepszego odsprzęgnięcia od obudowy.

Producent mówi, że dużym skokiem w stronę lepszych osiągów była zwrotnica – serce każdego głośnika:

Całe doświadczenie zebrane w ciągu ostatnich 5 latach przy dobieraniu doskonale brzmiących podzespołów, które stworzyliśmy: zamiast używać rezystorów do regulacji poziomu głośnika wysokotonowego, zastosowaliśmy w tym miejscu transformator. Tego typu transformator (autoformer) stosowano w klasycznych głośnikach BBC, ale także w dużych monitorach firm JBL lub TANNOY. Model w Borg Episode 2 został wyprodukowany w Niemczech i został zatopiony w wosku dla ochrony przed wibracjami.

Z kolei najważniejszym kondensatorem całego głośnika – w sekcji głośnika wysokotonowego – jest specjalny Duelund PP typu Silver Hybrid plus drugi kondensator Mundorfa, połączone równolegle. Nowy jest również panel terminala głośnikowego z nowymi ustawieniami.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Cena

Istnieje możliwość fabrycznej apgrejdu istniejących głośników BORG do nowej wersji. Cena detaliczna nowej wersji ma być bardzo podobna do pierwszej (29 990 euro z 19% VAT-em) i mamy ją poznać wkrótce.

FINKTEAM.eu

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne