„Farewells/Pożegnania” – nowy album Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Bieli w DOLBY ATMOS

Wydawnictwo Erato wydało płytę duetu Jakub Józef Orliński & Michał Biela zarejestrowaną w technice Dolby Atmos.

Zarówno Orliński, jak i Biel są absolwentami Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie oraz nowojorskiej Juilliard School i to tam powstały zalążki albumu. Tytuł, zaczerpnięty z tryptyku pieśni napisanych w 1948 roku przez Henryka Czyża, oddaje nostalgiczną atmosferę albumu. Jak czytamy w materiałach wydawcy, to sentymentalna, muzyczna podróż do tekstów najwybitniejszych twórców polskiej poezji, m.in. Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Jana Czeczota, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej:

„Ich wiersze opisują ludzkie emocje, życie wpisane w cykl natury, pejzaże i tradycje. W warstwie lirycznej mamy tu tęsknotę za miłością, przemijanie, świat dekadencji polskiego fin de siècle’u. Jak napisał w tekście wprowadzającym do albumu – Jacek Hawryluk (Polskie Radio 2) „Pożegnania? – Tak, ale może bardziej tęsknota za światem, którego już nie ma”.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jak wyjaśnia Jakub Józef Orliński:

„Po nagraniu trzech albumów w większości nieznanej muzyki barokowej poczułem, że nadszedł czas, aby nagrać coś innego… Michał i ja zaczęliśmy zgłębiać polski repertuar pieśniowy będąc w Juilliard School. Jednego dnia zasugerował, żebym spróbował wykonać kilka pieśni Szymanowskiego. Pomysł we mnie dojrzewał i w pewnym momencie opracowaliśmy duży wybór polskiej liryki wokalnej…
Podróż do tego albumu nie była łatwa i oczywista. Muszę powiedzieć, że jako kontratenor nigdy nie myślałem, że będę występował z recitalami z towarzyszeniem fortepianu, w przeciwieństwie do koncertów operowych czy barokowych – ale się myliłem. Uwielbiamy z Michałem prezentować polską muzykę naszej publiczności a przez lata występów na całym świecie doszliśmy w końcu do momentu, w którym mogliśmy usiąść, stworzyć ostateczną koncepcję albumu i nagrać go.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Tak dużo podróżując i śpiewając tak wiele różnych utworów, wiem, że żaden język nie może stanowić bariery w odbiorze muzyki. Wierzę, że muzyka buduje mosty i jestem pewien, że te piosenki wejdą pod skórę słuchacza.” Michał Biel dodaje: „Jego głos w niesamowity sposób pasuje do tego repertuaru (“Pieśni kurpiowskich” Szymanowskiego). Głos Jakuba i jego doświadczenia z muzyką barokową, która dawała śpiewakom szerokie pole do improwizacji, podobnie jak w polskiej muzyce ludowej, zainspirowały mnie do podszeptu takiego doboru pieśni”.

„Przy takim albumie gdzie jest naprawdę bardzo dużo pieśni, ważne jest, żeby każda miała swoją aurę, atmosferę i magię” – mówi Orliński. „Wykreować coś takiego w 26 utworach jest dużym wyzwaniem“.

Ich wspólny album Farewells przedstawia muzyczną panoramę polskiej liryki wokalnej, która obejmuje sto pięćdziesiąt – często burzliwych lat naszej historii. „Pożegnania” to przegląd pieśni od Stanisława Moniuszki, poprzez lirykę Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego, po współczesną twórczość Tadeusza Bairda, Henryka Czyża i Pawła Łukaszewskiego.

Nagranie

Nagranie zostało zrealizowane w technologii Dolby Atmos w pięknej sali koncertowej Nowa Miodowa w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1  w Warszawie. 

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Mateusz Banasiuk, realizator nagrania, mówi:

„Cały ten projekt to jest takie jedno wielkie WOW! Dolby Atmos to jest tak ogromna sfera, która umożliwia skonfigurowanie praktycznie nieskończonych możliwości jeśli chodzi o kreację przestrzeni i o kreację dźwięku. (…) Głos kontratenorowy ma specyficzną barwę, która była wykorzystywana do eksponowania błyskotliwych i zapierających dech w piersiach linii melodycznych. Jakub wykorzystał to w inny sposób, decydując się na transpozycję muzyki do własnej skali kontratenorowej, co otworzyło nowe perspektywy interpretacji polskiej pieśni”.

Więcej na ten temat w filmie zza kulis sesji nagraniowej:

www.YOUTUBE.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne