Brytyjski producent przygotował monumentalne urządzenie mające zastąpić na szczycie jego oferty system Vivaldi APEX.
Znany ze swoich przetworników RingDAC producent od lat rozwija platformę pozwalającą na odtwarzanie płyt CD i SACD oraz plików audio. Wraz z Varèse wkracza ona na zupełnie nowy etap działalności. To nie tyle bowiem nowe produkty, choć to też, ale zupełnie inne myślenie o architekturze złożonego systemu cyfrowego.
Nazwa systemu nie jest aż tak oczywista, jak Vivaldi, Rossini czy Bartok. Edgard Victor Achille Charles Varèse (1883-1965) był bowiem mniej znany po tej stronie Atlantyku. Był amerykańskim kompozytorem francuskiego pochodzenia, który w swojej muzyce kładł nacisk na barwę dźwięku i rytm. I chyba ta kombinacja cech zaważyła na wyborze ludzi z dCS-a – bo cóż jest ważniejszego niż barwa i rytm?
Wikipedia mówi:
Był twórcą pojęcia „zorganizowany dźwięk”, które oznacza, że poszczególne barwy dźwięków i rytmy mogą się ze sobą łączyć tworząc zupełnie nową definicję dźwięku. Pomimo tego, że jego ocalałe i ukończone dzieła trwają około 3 godzin, Varèse uważany jest za wpływowego kompozytora XX wieku. Dzięki użyciu innowacyjnych instrumentów i elektronicznych rozwiązań, znany jest również jako „ojciec muzyki elektronicznej” („father of electronic music”) i, jak opisał go Henry Miller, „stratosferyczny kolos dźwięku” („the stratospheric colossus of sound”).
⸜ Hasło ‘Edgar Varèse’ w: → pl.WIKIPEDIA.org, dostęp: 13.08.2024.
Nowy system dCS-a składa się z: transportu plików, dwóch, monofonicznych (!) przetworników D/A, zegara sterującego oraz modułu będącego interfejsem użytkownika. Jak mówiłem, to inne myślenie o systemie. DAC Core, który obsługuje wszystkie stosowane komercyjnie formaty hi-res, oferuje wejścia audio, konwersję, kształtowanie szumów i filtrowanie, wykorzystując nowy protokół ACTUS, który według dCS upraszcza konfigurację i pomaga osiągnąć nowe wyżyny dźwiękowe firmie znanej z celowania w topowy dźwięk.
ACTUS jest jedną z najważniejszych innowacji dCS-a. To protokół, pracujący wraz z systemem dystrybucji zegara Tomix, pozwalający komunikować się między sobą wszystkim modułom. Przenosi on sygnały audio, sterujące i taktujące między komponentami; punktem centralnym, do którego podpinamy wszystkie pozostałe, jest DAC Core.
ACTUS pozwala połączyć różne urządzenia za pomocą pojedynczego kabla. Składa się on z sześciu skręconych par przewodów miedzianych, przenoszących asynchroniczne sygnały audio z korekcją błędów, sygnały sterujące i sygnał zegara głównego wysyłane za pośrednictwem protokołu dCS Tomix. ACTUS = Audio–Control-Timing-Unified-System.
Transport współpracuje z dwoma monofonicznymi przetwornikami D/A. Samo w sobie rozwiązanie jest znane, chociażby z odtwarzacza CD Lektor Grand firmy Ancient Audio czy z serii Grandioso firmy Esoteric, ale dCS zapewnia, że TOMIX pozwala na perfekcyjną synchronizację tych modułów. Przetwornik przeszedł modernizację i firma mówi o nim Differential Ring DAC. Dodano w nim wiele nowych źródeł prądowych, co ma pozwolić mu na płynniejszą pracę.
Na górze urządzeń na zdjęciach widać moduł niepodobny do żadnego dotychczasowego. To moduł będący interfejsem użytkownika. Ma on duży wyświetlacz i współpracuje z ładnie wyglądającym, pilotem zdalnego sterowania w postaci koła. To nie jest pierwszy tego typu sterownik, dokładnie takie same ma brytyjska firma Ruark i inne. Ten od dCS-a jest bezprzewodowy i pracuje za pośrednictwem Bluetootha.
dCS Mosaic to zestaw modułów, które zapewniają słuchaczowi dostęp do katalogów cyfrowej muzyki. Mosaic zapewnia również dostęp do ustawień dCS, takich jak mapery, filtry i konfiguracje upsamplingu. Po aktualizacji 1.41, Mosaic będzie oferować funkcję sterowania głośnością Lina DAC, a także obsługę transmisji na żywo HTTP i odtwarzanie strumieni HLS.
Dyrektor zarządzający dCS, David Steven mówi z wyraźną dumą:
Varèse to najbardziej wymagające przedsięwzięcie w naszej karierze w branży audio. Wiedzieliśmy, że musimy przyjąć wyjątkową wizję, być odważni i nieustępliwi w dążeniu do jej realizacji, aby dostarczyć słuchaczom system, który jest wymiernie i wyraźnie wyjątkowy. Jak zapewne państwo zauważyli, w systemie nie ma transportu CD/SACD. Ale spokojnie, dCS doda go w 2025 roku.
Varèse oferuje również kilka innowacji mechanicznych i elektronicznych, od nowego projektu obwodu po ulepszone zasilacze. Korzyści płynące z tych ulepszeń są szerokie: jeszcze bardziej zmniejszyliśmy jitter, jednocześnie zwiększając liniowość, obniżając poziom szumów i eliminując przesłuchy, po raz kolejny ustanawiając nowy standard mierzonej jakości w tym procesie.
▌ Dostępność i cena
System dCS ma być dostępny pod koniec 2024 roku. Ceny będą wysokie: za Core zapłacimy 75 000 funtów, za dwa monofoniczne przetworniki cyfrowo-analogowe 90 000 funtów, za interfejs użytkownika 20 000 funtów i za opcjonalny zegar główny 32 500 funtów. Łączna cena to stratosferyczne 217 500 funtów. ●
→ DCSAUDIO.com
→ www.AUDIOFAST.pl
tekst red./mat. prasowe
foto mat. prasowe
«●»