CZESŁAW NIEMEN „Nim przyjdzie wiosna” – w streamingu

Już dzisiaj, premierowo w przestrzeni cyfrowej pojawia się utwór „Nim przyjdzie wiosna”.

Jest to pierwsza piosenka z zestawu ponad czterdziestu nagrań studyjnych i koncertowych. Jam mówi wydawca, Agencja Muzyczna Polskiego Radia, to częściowo tytuły bardzo znane (nawet więcej, niż w jednej wersji), ale również piosenki „o których zapomnieliśmy, że Niemen je wykonywał”. I dalej:

Cechą wspólną udostępnianych teraz fanom w formie streamingu utworów jest fakt, że nie są to te najbardziej popularne wykonania wielu tytułów, choć – jak czytamy w materiałach prasowych – bardzo często wcale nie są gorsze od tych, które zapamiętaliśmy najlepiej, a wielokrotnie są zaskakujące.

Po raz pierwszy ten zestaw piosenek z lat 1962-1980 ukazał się w listopadzie 2011 roku. Fani i zwolennicy twórczości Niemena zagłosowali przy pomocy portfeli i album Pamiętam ten dzień pokrył się platyną.

Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Premiera:  3 marca 2023

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jako pierwsze z tego zestawu do serwisów streamingowych trafia nagranie ballady Czesława Niemena Nim przyjdzie wiosna, do tekstu Jarosława Iwaszkiewicza. W tej wersji niekwestionowany przebój Niemena został zarejestrowany w Sopocie, podczas koncertów III Międzynarodowego Festiwalu Interwizji (a zarazem 19 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki), w roku 1979. Tamten sopocki festiwal wzbudził wiele emocji, z racji zaskakujących artystycznych wydarzeń, ale najbardziej charakterystycznym jego elementem był pełnomorski jacht wbudowany w scenografię Opery Leśnej w Sopocie. Była to nagroda rzeczowa towarzysząca Grand Prix Festiwalu Interwizji. Wykonując piosenkę Nim przyjdzie wiosna z zespołem, w którym na gitarze grał Maciej Radziejewski, na basie Jerzy Dziemski i Maciej Czaj na perkusji,  Czesław Niemen wygrał konkurs, jacht i kilka innych nagród, które były do wzięcia. Jacht, co prawda nigdy nie trafił do zwycięzcy, ale i on się o niego nie upominał z racji różnych kontrowersji, jakie ta nagroda budziła w społeczeństwie, w tamtych trudnych czasach.

Premierę wszystkich utworów z albumu Pamiętam ten dzień w serwisach streamingowych zaplanowano na 14 kwietnia 2023. Wówczas w sprzedaży pojawi się też wznowienie wydawnictwa w formie tradycyjnej, na płytach CD. Pierwsza edycja pokryła się platyną a płyta od wielu lat praktycznie jest nie do zdobycia na rynku.

www.POLSKIERADIO.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne