Chord Company PowerHAUS M6 & S6. Pierwsze w historii firmy listwy zasilające AC

Chord Company wprowadza na rynek swój pierwszy w w 38-letniej historii firmy produkt służący do dystrybucji zasilania AC.

Specjalista z Wiltshire zaprezentował dwie listwy zasilające PowerHAUS, będące – jak czytamy w materiałach prasowych – „bezkompromisową syntezą wiedzy”. Oparte na oryginalnym projekcie i dostępne w dwóch wersjach obciążalności  prądowej, S6 (Studio) i flagowy M6 (Master), to sześciogniazdkowe listwy dystrybucyjne PowerHAUS. Producent informuje, że są one wynikiem jednej z najdłuższych faz rozwoju produktu, jakie firma kiedykolwiek podjęła – wstępne badania podjęte zostały już w 2003 roku.

 

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Listwy te zostały zaprojektowane i są montowane w Wielkiej Brytanii. Dostępne są zarówno w specyfikacji brytyjskiej, jak i europejskiej. Korzystają one z techniki MainsARAY, wersji zastrzeżonej technologii ARAY tej firmy, która została specjalnie przeprojektowana do dystrybucji energii.

Zarówno w M6, jak i S6 unikano stosowania filtrów, neonowych wskaźników zasilania i przełączników, ponieważ, jak informuje producent, wszystkie one „obniżają jakość dźwięku”. Ich aluminiowa konstrukcja ma minimalizować również efekt mikrofonowania.

Listwy są okablowane inaczej niż zazwyczaj. Badania firmy Chord Company wykazały, że najlepsza konfiguracja okablowania zapewniająca jakość dźwięku pozwala uniknąć łączenia w gwiazdę. Zamiast tego firma wykorzystała trzy izolowane, biegnące równolegle, szyny zbiorcze, ograniczając tym samym punkty połączeniowe, a następnie redukując szumy wysokiej częstotliwości. W materiałach prasowych czytamy, że oddzielenie szyny uziemiającej od toru z napięciem „przyniosło dalszą poprawę jakości dźwięku podczas testów”.

Flagowa w ofercie będzie listwa M6. Wykorzystuje ona trzy hybrydowe moduły MainsARAY zamontowane równolegle (zamiast szeregowo). Tańsza S6 zachowuje wiele podstawowych funkcji M6, ale w niższej cenie. Listwy PowerHAUS korzystają ze specjalnie dobranych kabli o dużej grubości, z gniazdami wybranymi nie tylko ze względu na ich niezawodność, ale także jakość dźwięku.

Technika

Jak w swoich materiałach mówi producent, od momentu powstania w 1984 roku firma zajmuje się dystrybucją napięcia zasilającego, ale nie w celach komercyjnych, a na własne potrzeby, po to, aby móc testować i demonstrować na wystawach audio swoje kable sygnałowe.

Jak dalej czytamy, przez lata firma była świadkiem rozwoju wielu różnych form i topologii okablowania, zarówno profesjonalnych, jak i domowych. Różniły się one stosowaniem specjalnych kabli ze specjalistycznymi złączami i wieloma różnymi kombinacjami filtrów, aż po okablowanie sprzętu na stałe. Te różne podejścia czasami skutkowały mniejszą bądź większą poprawą dźwięku, ale wiele z tych projektów nie spełniało niestety przepisów dotyczących bezpieczeństwa elektrycznego.

W 2003 roku Chord zaczął opracowywać system dystrybucji energii, który pracowałby w jego systemach demonstracyjnych, a później dla klientów, przy użyciu okablowania w gwiazdę. Pierwszy etap polegał na poprawie jakości wszystkich kabli wewnątrz obudowy.

Z czasem pojawiły się prośby o opracowanie czegoś odpowiedniego dla większych systemów, wymagającego większej liczby gniazd do zasilania. Wraz z ogromnym wzrostem poziomu szumów RFI i przy coraz większej popularności zasilaczy impulsowych w nowoczesnych systemach audio, okablowanie w gwiazdę nie było już, w opinii Chord Company, rozwiązaniem, do którego należy podłączać wiele źródeł zasilania.

Po opracowaniu technologii ARAY dla interkonektów firma rozważała już stworzenie GroundARAY i PowerARAY, aby wypróbować ich wpływ na zasilanie systemów. Zaczęło się od przyjrzenia się interakcjom zachodzącym między fazą napięcia a przewodem neutralnym („ziemi”) i od próby utrzymania jak najczystszego prowadzenia uziemienia (wszelkie zakłócenia w tej linii powodują problemy z napięciem zasilającym).

Opracowanie techniki MainsARAY doprowadziło do powstania PowerHAUS.

 

Specyfikacja techniczna
    • Sześć gniazd zasilających (UK lub Schuko
    • Gniazdo IEC: 16 A
    • Obciążalność: 13 A (UK)/16 A(EU)
    • Napięcie zasilające: 100-250 V
    • Częstotliwość: 50/60 Hz

CHORD.co.uk

tekst red./mat. prasowe
foto mat. prasowe
»«

Poprzednie

Następne