Canor Audio Asterion V2. Lampowy przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC

Asterion V2 to nowy lampowy przedwzmacniacz gramofonowy słowackiej firmy Canor.

Słowo Asterion, wywodzące się z greki oznacza „gwiaździsty”. W mitologii greckiej jeden z trzech bogów rzek nosi imię Asterion i jest bogiem rzeki Argos.

Jak informuje polski przedstawiciel firmy, Canor Asterion V2 pozwala na wyjątkowy duży zakres regulacji wzmocnienia i doboru wartości rezystancji i pojemności dla wszystkich typów wkładek. Wszystkie te ustawienia możemy wybrać za pomocą elementów sterujących znajdujących się na panelu przednim. W sytuacji, gdy gramofon posiada dwa ramiona i na jednym zamontowana jest wkładka MM, a na drugim MC, istnieje możliwość ich jednoczesnego podłączenia bez wzajemnego wpływu.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Najważniejsze cechy (wg producenta)
  • Duża zmienność ustawień wzmocnienia, rezystancji i pojemności dla wszystkich typów wkładek gramofonowych
  • Precyzyjnie dobrane i dopasowane lampy o ponadprzeciętnych parametrach: 8 x 6922EH, 1 x 6CA4EH
  • Okablowanie bez globalnego sprzężenia zwrotnego
  • Technologia CMT
  • Ścisła separacja kanałów
  • Rdzeń transformatora impregnowany próżniowo
  • Transformator zalany specjalną masą antywibracyjną i umieszczony w masywnej spawanej obudowie
  • Wysokiej jakości kondensatory polipropylenowe
  • Wysokiej jakości transformator Lundahl typu step-up do wkładek gramofonowych MC
  • Prawdziwe, zbalansowane wejście i wyjście XLR z prawdziwym obwodem różnicowym
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Lampy stosowane w urządzeniach Canor Audio są zawsze indywidualnie dobierane i parowane po, jak czytamy, rygorystycznych testach oraz „dokładnej, pieczołowitej selekcji”, poprzedzonej 200-godzinnym wygrzaniem. W przedwzmacniaczu zastosowano dziewięć lamp, z czego jedna służy do prostowania napięcia anodowego. Są to: 8 x 6922EH, 1 x 6CA4EH.

Tor sygnału w przedwzmacniaczu dla obu kanałów jest od siebie odseparowany i kanały mają oddzielną filtracją napięcia zasilania. Stabilizacja napięcia następująca oddzielnie dla prawego i lewego kanału, poprawia separację kanałów. Pozwala to, jak czytamy, zminimalizować szumy oraz zakłócenia, a w efekcie „dostarczyć czystszy i dokładniejszy dźwięk”. Na wejściu MC Asterion V2 zastosowano transformatory step-up Lundahl.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

W celu wyeliminowania mechanicznych zakłóceń pochodzących od transformatora jego rdzeń został zaimpregnowany próżniowo i zatopiony w całości w specjalnej mieszance antywibracyjnej. Ponadto masywna, spawana osłona ma tworzyć skuteczne ekranowanie, poprawiając stosunek sygnału do szumu i zapobiegając zakłóceniom pochodzącym z zasilania. Uzwojenia pierwotne i wtórne są oddzielone ekranującą folią miedzianą z zakładką 50%, co z kolei ma zapobiegać przenikaniu napięć zakłócających z sieci.

Podobnie jak wszystkie produkty Canor, także w modelu Virtus I2 zastosowano autorską, unikalną technologię CMT (CANOR PCB Milling Technology), czyli sposób frezowania płytki drukowanej:

Technologia CMT™ powstała jako efekt wieloletniego doświadczenia i starań o nieustanną poprawę właściwości dźwiękowych produktów Canor. Układy elektroniczne, które pracują ze stosunkowo wysokimi impedancjami, każde zwiększenie tangensa kąta strat (jak w przypadku kondensatorów) powoduje również pogorszenie zwiewności i obrazowania dźwiękowego. Przeciwdziała temu technologia CMT™, która pozwala zbliżyć współczynnik strat dielektrycznych (styczną stratności) płytek drukowanych do współczynnika stratności powietrza.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

I dalej:

Układy elektroniczne, które pracują ze stosunkowo wysokimi impedancjami, każde zwiększenie tangensa kąta strat (jak w przypadku kondensatorów) powoduje również pogorszenie zwiewności i obrazowania dźwiękowego. Przeciwdziała temu technologia CMT, która pozwala zbliżyć współczynnik strat dielektrycznych (styczną stratności) płytek drukowanych do współczynnika stratności powietrza.
Dodatkowo połączenia w płytkach wykonanych przez technologię CMT są kilkakrotnie krótsze niż w połączeniach przewodami. Dzięki CMT udało się dojść do poziomu parametrów tzw. „połączeń przewodowych”, które spotyka się w bardzo drogich, wysokiej jakości przewodach z izolacją teflonową. Co istotne, technologia CMT jest powtarzalna w produkcji przy 100% identycznym układzie geometrycznym (co nie jest możliwe przy połączeniach typu „wire to wire”).
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Pełną ofertę słowackiego producenta będzie można zobaczyć już niedługo na wystawie Audio Video Show 2023, w sali 220 na PGE Narodowy.

Cena: 34 990

→ www.CANOR-AUDIO.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne