Auralic G3.0 i G2.0. Nowa generacja urządzeń do odtwarzania plików

Na wystawie High End 2023 w Monachium zaprezentowano cztery nowe produkty firmy Auralic.

Są to: ARIES G2.2, VEGA G2.2, ARIES G3 oraz VEGA G3. Tym samym seria G2.1 została apgrejdowana do poziomu G2.2. Firma wprowadziła również linię G3 dedykowaną, jak czytamy, „dla najbardziej wymagających”. Producent pisze:

Produkty te wprowadzają zupełnie nowe technologie, takie jak w pełni miedziane obudowy UnityChassis II, czy też zupełnie nową platformę obliczeniową Tesla G3 o ogromnych możliwościach. AURALiC ARIES G3.0 i ARIES G2.2 – nowe, zaprojektowane od podstaw transporty cyfrowe dedykowane do najlepszych systemów audio.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Transporty plików ARIES G2.2, ARIES G3

Nowe urządzenia zostały wyposażone w zaprojektowaną od podstaw platformę obliczeniową o nazwie Tesla G3. Korzysta ona z 64-bitowej architektury i większej, 4 GB pamięci oraz technologii bezpośredniego dostępu (DMA – „Direct Memory Access”). ARIES G2.2 oraz G3 to transporty plików dedykowane, jak mówi producent, do systemów referencyjnych. A przy tym mają możliwość instalacji dysków SSD w technologii NVMe i pełne wsparcie dla technologii USB 3.0, która znacząco przyśpiesza obsługę zewnętrznej pamięci masowej.

Zasilanie w obu nowych transportach cyfrowych zostało także zbudowane całkowicie od podstaw. Przede wszystkim ma ono teraz dwukrotnie większą moc, aniżeli w modelach G2.1. Ponadto, jak czytamy, ma nie tylko lepszą stabilizację napięcia, jest także znacznie lepiej ekranowane nie tylko od zewnętrznych wibracji, ale także od szkodliwych wpływów pól magnetycznych i wszelakich interferencji radiowych.

Wszystkie układy związane z przetwarzaniem cyfrowych danych audio, wliczając w to izolowane galwanicznie wejście USB posiadają niezależne moduły zasilające, dzięki którym osiągnięto poziom szumów zasilania wynoszący zaledwie 0,8 μV. Jest o redukcja w stosunku do modeli G2.1 o aż 80%. Co więcej, elementy odpowiadające za obliczenia posiadają zasilanie z szumami na poziomie tylko 27 μV, co z kolei jest aż 50-krotną poprawą w stosunku do serii G2.1.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Zarówno ARIES G2.2, jak i ARIES G3 mogą współpracować z zegarem wzorcowym LEO GX.1 za pomocą złącza Lightning Link.

» Dostępność i cena

Model AURALiC ARIES G2.2 trafi do sprzedaży jeszcze tego lata,  jego cena będzie wynosiła 28 800 zł. AURALIC ARIES G3 przewidziany jest na jesień 2023, a jego cena oscylować będzie w okolicach 52 000 zł.

Odtwarzacze plików VEGA G2.2 i VEGA

Dwa najnowsze przetworniki oparte są o autorską technologię Fusion DAC, która ma łączyć najlepsze cechy konwerterów typu delta-sigma z zaletami układów opartych na drabinkach rezystorowych (multi-bit). Producent pisze o niej:

Fusion DAC to innowacyjna technologia, która polega na wykorzystaniu najlepszych układów DAC w taki sposób, że pominięte zostają w nich wszystkie zintegrowane funkcje takie, jak chociażby pętla PLL, filtr cyfrowy, czy mechanizmy nadpróbkowania. W takiej konfiguracji wykorzystana jest jedynie sama część przetwarzająca sygnał z domeny cyfrowej na analogową. A reszta obróbki sygnału przed właściwą konwersją odbywa się w zewnętrznych układach o dużej mocy obliczeniowej.
Dzięki takiemu rozwiązaniu połączono nie tylko precyzję, szybkość i referencyjną transparentność znaną z najlepszych konwerterów typu delta-sigma, ale także barwę, nasycenie oraz naturalność, która do tej pory zarezerwowana była tylko dla przetworników w technologii multi-bit.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Zarówno Vega G2.2, jak i Vega G3.0 pracują z opracowaną przez firmę AURALiC technologią Digital Data Recording. W przeciwieństwie do tradycyjnych przetworników, które polegają na pętli PLL, aby dokonać rekonstrukcji sygnału zegara, technologia Direct Data Recording w najnowszych przetwornikach korzysta z innego rozwiązania. Ponieważ pętla PLL nie jest w stanie całkowicie usunąć zakłóceń typu jitter występujących w sygnale przychodzącym, wykorzystano buforowanie danych w platformie Tesla G3, na której oparte są nowe konwertery:

Dzięki temu, że strumień audio zapisywany jest w pamięci w postaci binarnej, uzyskano całkowitą izolację od zegara sygnału przychodzącego. Sygnał jest następnie przetwarzany przez zaawansowane filtry cyfrowe oraz algorytmy nadpróbkujące i przed przesłaniem do właściwej konwersji taktowany ponownie za pomocą dwóch zegarów Femto. Jeden obsługuje częstotliwości 44,1x a drugi 48x – i działają one, jako zegary wzorcowe, niezależnie od zegara sygnału przychodzącego.
Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Vega G2.2 oraz G3.0 wyposażone są w, znany z Vegi G2.1, przedwzmacniacz analogowy. Regulacja głośności – zarówno w Vega G3.0, jak i w Vega G2.2 – zrealizowana jest na precyzyjnej drabince rezystorowej.

Inną cechą nowego, flagowego odtwarzacza plików jest to, że posiada on resampler oparty na procesorze Xilinx XC7A200T. Układ ten korzysta z pamięci RAM dostępnej dla platformy Tesla i umożliwia przetwarzanie sygnału za pomocą bardzo zaawansowanych filtrów cyfrowych i nadpróbkujących. W ten sposób, jak czytamy, „sygnał docierający do właściwego układu przetwornika będzie zawsze w najbardziej optymalnym dla konwersji formacie”.

Vega 3.0 ma także tryb Pure DAC, który optymalizuje pracę urządzenia poprzez wyłączenie części odpowiedzialnej za streaming.

» Dostępność i cena

Model AURALiC VEGA G2.2 trafi do sprzedaży jeszcze tego lata,  jego cena będzie wynosiła 37 500 zł.  AURALIC VEGA G3 przewidziany jest na jesień 2023, a jego cena oscylować będzie w okolicach 57 000 zł.

us.AURALIC.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne