ANCIENT AUDIO Vinatge Horten. Nowe kolumny aktywne z Krakowa

Krakowska firma Ancient Audio wprowadza na rynek nowe kolumny aktywne, model Vinatge Horten.

Kolumny te dostępne będą w dwóch wersjach: Vinatge Horten, czyli z wejściami analogowymi, oraz Vintage Horten D, gdzie mamy dodatkowo wejście cyfrowe i przetwornik cyfrowo-analogowy. Jak informuje producent, nazwa kolumn wzięła się od małej mieściny w Norwegii, gdzie od lat jest organizowana wystawa hi-fi. Reportaż o niej znajdą państwo TUTAJ.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering
Jarek Waszczyszyn, właściciel i konstruktor Ancient Audio o swoich nowych kolumnach:

„Bawiąc się aktywnymi kolumnami od 10 lat, widzę jaki jest w nich potencjał. To nie jest propozycja dla tych, którzy układają kable północ-południe, na podstawkach z drewna Zelkova. To nie jest Rolls Royce. To jest Ford, to jest Volkswagen. Coś, co ma być w miarę niedrogie, łatwe do opanowania, nie zajmujące dużo miejsca. Dające dużo frajdy z grania, bez konieczności stosowania drogiego źródła, ani super jakości nagrań.

Test, który dwa lata temu przeprowadziłem na Rycerzach KTS pokazał, że nawet tacy wyśrubowani maniacy potrafią się cieszyć z tanich aktywnych kolumn, komputera i muzyki z YouTube’a (więcej TUTAJ). Dlatego też, po VINTAGE OSLO II (które po prostu są w dodatku ładne ), i z żałości, że nie można gałki bardziej odkręcić, powstał kolejny, większy model.

Również i on bazuje na głośnikach STX, które uważam za znakomite. Kolumna jest sporo większa, i w zasadzie ma być wystarczająca dla przeciętnego europejskiego audiofila. Kolumny wyposażone są w wejścia analogowe przeznaczone dla CD i komputera, a także cyfrowe S/PDIF, 16-24 bity, 36-214 kHz. Kolumny mają wyjście na subwoofer, ale to propozycja dla odważnych. W moim pokoju słyszalne pasmo dla tych kolumn zaczyna się od 27 Hz.

Studio Christoph Stickel Mastering | foto: CH Mastering

Jak zwykle, dźwiękiem zawiaduje Cyfrowy Procesor Głośnikowy z trzema programami, wybieranymi wg gustu. Elektronika wykorzystuje przetworniki Burr-Brown i posiada dwa wzmacniacze mono, o mocy 60 W na kanał. Oczywiście, tradycyjnym elementem jest zewnętrzny zasilacz, co przy obecnych przepięciach z fotowoltaiki znacznie ułatwia jego wymianę.

Nowością jest mocowanie kolumn. Bawiąc się statywami fotograficznymi wykorzystałem je jako podstawki. Kolumny mają od spodu gniazdo z gwintem 1/4 cala, i “wskakują” na typowy, byle solidny statyw fotograficzny. Wymiary kolumn: 230 x 400 x 260 mm, a wykończenie jest z barwionego polskiego dębu”.

Cena

Vinatge Horten D, czyli wersja z wejściem cyfrowym, wynosi 12 000 zł, z kolei modelu Vintage Horten, czyli z wejściami analogowymi 11 000 zł. ●

ANCIENT.com.pl

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»

Poprzednie

Następne